Teatralny weekend lokalsa

537
6.12.2013 Walbrzych Teatr Dramatyczny spektakl pt. Walbrzych. Utopia 2.039 rez. Piotr Ratajczak foto Bartlomiej Jan Sowa

Z okazji 70-tych urodzin Wałbrzycha w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu przygotowano cykl wydarzeń artystycznych pod hasłem Teatralny Weekend Lokalsa. Warsztaty, spektakle oraz premiera tomiku wierszy Adama Wolańczyka zainspirowane miastem, jego historią i mitami zaplanowano w dniach od 28 do 31 maja.

Na początek „Świadectwa wzlotu upadku (…) Antka Kochanka”

Sztuka w reżyserii Sebastian Majewski odbędzie się 28 maja o godz. 19.00 i 29 maja o godz. 20.00 i po raz ostatni zostanie zaprezentowana w wałbrzyskim teatrze. Kim był, kim jest Antek Kochanek, tajemniczy patron jednej z wałbrzyskich ulic? Poległym w 1937 roku bohaterem wojny domowej w Hiszpanii czy jego synem, który po Wałbrzychu chodził z tajemniczym czarnym zwierzęciem? Miejską legendą czy postacią umyślnie zapomnianą?Odpowiedź na te pytania tworzona jest na oczach widzów przez świadków, członków rodziny, sąsiadów z ulicy i samozwańczych liderów opinii. Świadectwa wzlotu upadku (…) Antka Kochanka” należy do tzw. „zielonych spektakli”, które zawsze są pełne niespodzianek. Jakie „żarty” tym razem przygotowali aktorzy i realizatorzy? Dla wałbrzyszan „Bilet Lokalsa” w cenie 18 złotych.

Po spektaklu premiera tomiku wierszy aktora-seniora

28 maja o godz. 20.15 na Scenie Kameralnej zaprezentowany zostanie premierowy tomik poezji „Między wierszami” Adama Wolańczyka. Fani talentu i barwnej osobowości aktora-seniora wałbrzyskiego teatru będą mogli usłyszeć poetyckie utwory w autorskim wykonaniu. Prezentacjom wierszy w artystycznej oprawie towarzyszyć będzie spotkanie „Widzów z Autorem” oraz liczne niespodzianki. Premierowa odsłona wydawnictwa nastąpi po spektaklu Świadectwa wzlotu upadku(…) Antka Kochanka” z udziałem Adam Wolańczyka.

O alternatywnej historii miasta w „Wałbrzych Utopia 2.039”

Sztuka w reżyserii Piotra Ratajczaka oraz według tekstu Piotra Rowickiego odbędzie się 29 maja o godz. 17.00 i 31 maja o godz. 18.00. Jest to opowieść o alternatywnej historii miasta zakodowanej w biografiach, fantazja o Wałbrzychu jako Szwajcarii Europy — mieście spełnienia liberalnego i socjalistycznego snu. W tym oto Miejscu Niemożliwym spotykają się po wojnie ludzie, których łączy to, że do niego niegdyś przyjechali i je opuścili. Wałbrzych po wojnie był jak tabula rasa, którą bohaterowie zapisują swoimi życiorysami, funkcjonującymi niczym przypowieści. Spotkanie migrantów prowokuje wybuch nowej rzeczywistości, w której oni próbują się zadomowić. Każdy przychodzi ze swoją strategią tożsamościową, z własnym wyobrażeniem miasta Spełnionego Snu. Miasto ma dla nich swoją utopię. Czy na taki nowy wspaniały świat czekają mieszkańcy miasta W.? Dla wałbrzyszan „Bilet Lokalsa” w cenie 18 złotych.

Czas na warsztaty!

Seniorzy i młodzież z Wałbrzycha mogą wziąć udział w międzypokoleniowych warsztatach edukacyjnych „My, Lokalsi” inspirowanych lokalną tematyką spektakli – „Wałbrzych Utopia 2.039” i „ Świadectwa wzlotu upadku (…) Antka Kochanka”. Zajęcia odbędą się 29 maja od godz. 12.00 do 15.00. „My, Lokalsi” to zaproszenie do opowiedzenia o „swoim Wałbrzychu”– dawnym, zapomnianym, rekonstruowanym, w końcu – dzisiejszym, nowym, a także do spotkania różnych pokoleń, mieszkańców jednego miasta w formie zabawy, działań performatywnych i dramaturgicznych. Warsztaty prowadzi Dorota Kowalkowska – kierownik literacki. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod nr. tel. 74 648 83 01 oraz pod adresem mailowym biuro@teatr.walbrzych.pl. Wstęp wolny

Młodzieżowy spektakl „Dziób w dziób”

Sztuka młodzieżowych warsztatów Trzeci Wymiar według tekstu Maliny Prześlugi i reżyserii Grzegorza Stawiaka odbędzie się 30 maja o godz. 18.00. „Dziób w dziób” opowiada o bandzie gołębi, kocie – wrogu i postrachu ptaków i dzielnym wróblu, który szuka swojej wspólnoty. Pod płaszczykiem zabawnej historii o ptakach przemycone jest studium zamkniętej subkultury i ludzkich fobii.

Wstęp wolny.

Foto: Bartek Sowa