Teatralna maskarada przejdzie ulicami Wałbrzycha

391

W barwnych kostiumach reprezentacje wałbrzyskich szkół, a także pracownicy teatru przejdą przez śródmieście Wałbrzycha, by zakończyć 51. sezon artystyczny pod hasłem „Jak wam się podoba?” i zapowiedzieć najnowszy spektakl plenerowy „Szkoła żon” będący adaptacją klasycznej komedii Moliera. Parada teatralna rozpocznie się jutro, 17 czerwca o godz. 12.00 w wałbrzyskim Amfiteatrze. O przedsięwzięciu i premierze spektaklu opowiadali dziś na konferencji prasowej w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu realizatorzy projektu. W spotkaniu wziął udział także prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Jutro w samo południe zachęcamy do udziału w kolejnej paradzie teatralnej. Wydarzenie promuje najnowszy spektakl „Szkoła żon”, ale także nasze projekty plenerowe. W ubiegłym roku szliśmy przez śródmieście gromadząc ponad 500 osób, a w tym roku zapowiedziało się jak na razie 300 widzów. Będzie w niej uczestniczyć 21 reprezentacji szkolnych – zapowiadała Danuta Marosz dyrektor Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. A wśród szkół znajdą się młodzież z warsztatów teatralnych Teatr Trzeci oraz pracownicy wałbrzyskiego teatru. Barwny pochód rozpocznie się o 12.00 w Amfiteatrze i przejdzie przez ulice – Lewartowskiego oraz Słowackiego w kierunku rynku. – W centrum odbędzie się wspólna nauka tańca salsy i hip-hopu i pokaz taneczny Szkoły Tańca Cordex oraz konkurs na najciekawsze kostiumy, a towarzyszyć nam będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ceramik Band – mówiła. Barwna teatralna maskarada będzie zapowiadała spektakl w plenerze. – Od czterech lat we współpracy z prezydentem Wałbrzycha organizujemy takie przedstawienia, które pokazujemy w Amfiteatrze. Celem jest upowszechnianie teatru i kultury, a wstęp na spektakle jest bezpłatny. W tym roku w ramach tego szlachetnego projektu przewidzieliśmy dwie nowości. Pomyśleliśmy sobie, by w okresie całego sezonu pod tytułem „Jak wam się podoba?” zaryzykować i spróbować pokazać mieszkańcom Wałbrzycha klasykę w realizacji plenerowej. Amfiteatr skłania do tego, by pobawić się starożytną Grecją, Szekspirem czy Molierem. Postanowiliśmy tym razem otworzyć na na wałbrzyszan „Szkołą żon” klasyczną komedią Moliera – przedstawił projekt Piotr Ratajczak dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. – Drugą nowością jest to, że to przedstawienie w Amfiteatrze przeniesiemy we wrześniu na dużą scenę w teatrze i grać ten spektakl regularnie – dodał. Jak zaznaczył prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej pomysł realizowany od kilku lat w Wałbrzychu wpisuje się w projekt ożywienia obszaru starówki. – Przestrzeń ta była pozbawiona emanowania kulturą. Było to miejsce niezbyt zachęcające do takiego przeżywania, spędzania czasu i bycia. Jest to dobry przykład tego, że inwestowanie w kulturę przekłada się na efekt miękki, czyli po zbudowaniu amfiteatru z granitu z pomocą teatru, aktorów i animatorów zaczęli się tam pojawiać widzowie – zauważył prezydent Wałbrzycha.

Molier w wampirycznej odsłonie

Reżyserem najnowszego spektaklu „Szkoła żon” jest Łukasz Witt-Michałowski absolwent niemieckiej szkoły reżyserskiej we Frankfurcie, dyrektor Sceny Teatru InVitro w Lublinie. – Pomyśleliśmy o „Szkole żon”, gdyż jest to tekst napisany przez człowieka teatru, który od 1662 roku cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie jako komedia, ale też gorzka komedia, bo odkrywająca ludzkie słabości. Sztuka pokazuje rzeczywistość w krzywym zwierciadle, które chcieliśmy uwypuklić w naszej realizacji – zdradzał szczegóły reżyser adaptacji „Szkoły żon”. Przedstawienie opowiada historię 40-letniego mężczyzny, który bierze pod opiekę czteroletnią dziewczynkę, by była w przyszłości wierną i oddaną żoną. – Jest to rodzaj eksperymentu, gdyż obserwuje brak lojalności u wszystkich kobiet, więc postanawia wystrychnąć świat na dudka i wszystkich dookoła będąc tym lepszym i pomysłowym jeśli chodzi o sposób na życie. Oczywiście kończy się to fiaskiem, bo życie nie daje się wyreżyserować – prezentował sztukę Łukasz Witt-Michałowski. „Szkoła żon” to opowieść o zazdrości, pełną efektów humorystycznych z pogranicza grozy i absurdu w wampirycznym kostiumach i scenografii.

Sztuka zaprezentowana zostanie w Amfiteatrze na pl. Teatralnym 1 w Wałbrzychu. Premiera spektaklu zaplanowana została na 20 czerwca o godz. 21.00, a popremierowe prezentacje odbędą się 21 czerwca i 4 lipca o godz. 21.00.

Wstęp wolny.