Sudety MTB Challenge 2015 znów w Głuszycy

821

Na głuszyckim stadionie w czwartek 30 lipca meta czwartego odcinka z Barda, a w piątek 31 lipca start etapu piątego, kończącego się w Dusznikach Zdroju.

Sudety MTB Challenge to najstarszy wyścig etapowy w naszej części Europy. Z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników z całego świata. To już XI edycja klasycznej „siedmiodniówki” rozgrywanej na pięknych i dziewiczych trasach położonych w Sudetach – prawdziwa uczta dla miłośników MTB.
Czyste kolarstwo górskie, bez zbędnego „polerowania”. Trasy, które ułożył czas, a nie zostały stworzone ręką człowieka specjalnie po to, by przemieszczać się po nich rowerem. Szlaki, po których się tu jeździ były niegdyś drogami łączącymi wioski, ścieżkami, z których z jednej strony korzystali okoliczni mieszkańcy, gdy wybierali się po grzyby czy jagody, ale też były miejscem przemarszu wojsk walczących ze sobą narodów. Każdy „sztuczny” bike park na świecie się przy tym chowa! – mówi o Challenge’u Mike Blewitt z australijskiego portalu MarathonMTB.com.

Zawodnicy mają do wyboru trzy dystanse. CLASSIC dla zaprawionych w boju bikerów: prolog i 6 etapów o łącznej długości 434 km i 13200 m przewyższenia. Dla tych mniej doświadczonych i kolarskich „rekrutów” mamy dwie krótsze opcje – HALF: 3 dni wyścigowe (prolog i 2 pełne etapy, 150 km i 4700 m przewyższenia) oraz QUARTER, składający się z prologu i 2 skróconych etapów, które przełożą się na łączny dystans 100 km i 3300 m pionowej wspinaczki.

W 11 edycji Sudety MTB Challenge wracamy do sprawdzonej formuły – start pierwszego i meta ostatniego etapu będzie usytuowana w tym samym miejscu – w Stroniu Śląskim. Robiąc to, minimalizujemy problemy logistyczne zawodników przed i po wyścigu. Odświeżamy też trasy – mówi organizator i dyrektor wyścigu, Grzegorz Golonko – dodajemy nowe kawałki i wracamy do tych, po których jeździliśmy 10 lat temu. Krótko mówiąc – zastrzyk adrenaliny gwarantowany!
Wyścig rozpocznie się niespełna 15 km prologiem z Siennej do Stronia Śląskiego. Ta ostatnia miejscowość będzie gościć uczestników Challenge’u czterokrotnie: podczas prologu, dwóch pierwszych etapów oraz na mecie całego wyścigu. Dystans CLASSIC od 3 dnia, po opuszczeniu Masywu Śnieżnika, będzie się odbywał według reguły z punktu do punktu, a uczestnicy tej wersji imprezy zwiedzą znaczny obszar pięknych gór, jakimi są Sudety, goszcząc po drodze w Bardzie, Głuszycy, Dusznikach Zdroju i zaliczając 7 pasm górskich oraz przejazd przez teren Parku Narodowego Gór Stołowych.

Etapy XI edycji Sudety MTB Challenge 2015:
• Prolog: Sienna – Stronie Śl. 26.07.2015
• I etap: Tour de Stronie Śląskie 27.07.2015
• II etap: Vuelta a Stronie Śląskie 28.07.2015
• III etap: Stronie Śl. – Bardo 29.07.2015
• IV etap: Bardo – Głuszyca 30.07.2015
• V etap: Głuszyca – Duszniki Zdrój 31.07.2015
• VI etap: Duszniki Zdrój – Stronie Śląskie 01.08.2015
W czwartek 30 lipca zawodnicy będą mieli do pokonania 51,7 km, przewyższenia1845 m, najwyższy punkt 1007 m n.p.m. Głuszyczanie będą mogli zobaczyć zawodników od strony ulicy Leśnej, a potem w czasie medalowej dekoracji na stadionie przy ulicy Dolnej po godz. 16.30.

W piątek 31 lipca o godz. 10.00 zawodnicy wystartują z głuszyckiego stadionu i tego dnia będą mieli do pokonania 74, 8 km dystansu o przewyższeniu 2094 m. Przejadą przez teren naszej Gminy następującymi ulicami: Dolną, Grunwaldzką, Kolejową, Łomnicką, Sudecką i Wiejską. Następnie kolarzy górskich czeka długi podjazd na jedyne w Górach Suchych ruiny XIII- wiecznego zamku Rogowiec, położonego najwyżej w Polsce (870 m n.p.m.), by później wzdłuż pasa granicznego wjechać na chwilę na teren Czech. Po przejeździe przez Parku Narodowego Gór Stołowych etap zakończy się w Dusznikach Zdroju.

Wszystkie mapy i profile etapów są udostępnione na stronie internetowej wyścigu. Poniżej link do strony.

http://www.mtbchallenge.com/xi-edycja-sudety-mtb-challenge-wracamy-do-korzeni