Starożytne Indie w Starej Kopalni

723

Ogień, kadzidła, kwiaty, multum zapachów i kolorów. Tym wypełniona była Stara Kopalnia w piątkowy wieczór. Wałbrzyszanie zapoznali się z kulturą i filozofią starożytnych Indii. Bogaty program zaspokoił podniebienie oraz smak estetyczny.

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny we współpracy z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury zorganizowało II Festiwal Kultury Indii. A w programie swoje miejsce znalazła tradycyjna ceremonia powitalna, bhajan, czyli wspólny śpiew z użyciem tradycyjnych instrumentów indyjskich, wykład na podstawie pism wedyjskich oraz degustacja potraw kuchni indyjskiej. – II Festiwal Kultury Indii to moc atrakcji, które prezentujemy dla szerszego grona wałbrzyszan i nie tylko. Rozpoczęliśmy od muzyki medytacyjnej opartej na Maha Mantrze, by uspokoić umysł. Pokazaliśmy oryginalny taniec indyjski, którego korzenie pochodzą sprzed 5 tysięcy lat. Do tego degustacja potraw wegetariańskich, z czego ruch jest słynny oraz wykład o szczęściu, bo przecież każdy z nas chce być szczęśliwy – mówił Tomasz Lewandowicz, organizator II Festiwalu Kultury Indii. – Naszym celem jest pokazanie ludziom, że można czcić i wysławiać Boga w sposób radosny. Niezależnie od tego, jaką kto praktykuje religię może coś od nas wziąć.

To największy festiwal o tego rodzaju tematyce w Wałbrzychu. – Przy łaskawości Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury i uprzejmości jego dyrektora, Jarosława Buzarewicza udało się dopiąć swego. Zainteresowanie wałbrzyszan naszą kulturą jest spore, co bardzo cieszy i mamy nadzieję, że impreza będzie cykliczna – dodał Tomasz Lewandowicz.

Są rzeczy ludziom nieznane, co widać po dużej liczbie uczestników II Festiwalu Kultury Indii. – To bardzo miłe, że wałbrzyszanie są ciekawi tego, o czym tak dużo się nie mówi. Mam porównanie do Stanów Zjednoczonych, gdzie przekazywanie wiedzy starożytnej jest popularne. Przy sporej ilości kultur nie ma z tym problemu. Festiwal w Wałbrzychu to świetna forma, by pokazać, co się dzieje w innych kulturach – tłumaczył Wiktor Mączyński, prezentujący materiał muzyczny podczas festiwalu.

Organizacja II Festiwalu Kultury Indii dała dowód, że wałbrzyszanie chcą być świadomi, w jakich sferach kulturowych się poruszają i wiedzieć o nich więcej. – Ludzie często szukają różnic, zamiast wspólnego języka. W Starej Kopalni pokazaliśmy, że da się z nami dogadać wbrew utartym stereotypom – podkreślił Wiktor Mączyński.

[pp_gallery gallery_id=”49532″ width=”200″ height=”200″]