Stare podwórka ożyły teatrem

1049

Wiele radości zarówno dzieciom jak i dorosłym po raz już ostatni zapewnili aktorzy Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu tworzący na oczach widza, ale także przy pełnej z nim współpracy ciekawe opowieści i muzyczne utwory wprost z wałbrzyskich kamienic i miejskich podwórek. Projekt „BRAMAturgia” , którego integralną częścią są warsztaty improwizacyjne i spektakl teatralny z udziałem wałbrzyszan odbył się dziś na ul. 1-ego Maja 165 w dzielnicy Sobięcin.

Choć pogoda była w kratkę i deszcz na chwilę przerwał wyjątkowy spektakl Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu to nie zniechęciło mieszkańców kamienic ul. 1-ego Maja 165 w dzielnicy Sobięcin, którzy z zaciekawieniem wyczekiwali na kontynuację sztuki. Przedstawienie pełne muzyki, śpiewu, zabawy i teatralnej improwizacji angażowały do artystycznego działania zarówno tych najmłodszych jak i starszych wałbrzyszan wywołując uśmiech na twarzach widzów. To już ostatni spektakl realizowany w ramach projektu społecznego „BRAMAturgia” wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora. Podróż po bramach i podwórkach wałbrzyskich kamienic trwała około miesiąca i dotyczyła dzielnic – Sobięcina i Podgórza. Przedsięwzięcie zapoczątkowane tematycznymi spotkaniami, warsztatami improwizacji teatralnej, zakończyły prezentacje spektaklu w przestrzeni scenicznej bram i podwórek miejscowych kamienic. Zamysłem „BRAMAturgii” była zmiana sposobu postrzegania sztuki teatru, uzmysłowienia jej edukacyjnych walorów, ułatwiających adresatom projektu wyrażanie myśli, emocji, pracę zespołową, pokonywanie lęków i wewnętrznych barier przed publicznym występem. Projekt został dofinansowany kwotą 30 tys. zł w ramach programu „Teatr 2015 – Promesa: 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Edukacja teatralna i promocja teatru”. Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcie finansowe otrzymał także od Gminy Wałbrzych i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Spektakl w ramach „Bramaturgii” powstał według scenariusza, tekstów piosenek i reżyserii Konrada Dworakowskiego. Scenografia przygotowała – Marika Wojciechowska. Muzykę stworzył Piotr Klimek. Warsztaty improwizacji teatralnej prowadził Przemysław Buksiński. W sztuce wzięli udział – Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Natalia Wieciech, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz.