Spotkanie, które uczy tolerancji

571

21 marca to dzień pachnący wiosną. W tym roku powitany nietypowo, bo przez grupę „Kolorowych Dzieci”. Choć bez przebiśniegów przebijających się przez surowe betony Starej Kopalni i gościny bocianów, na mieszkańców mimo wszystko czekało sporo wiosennych atrakcji.

A wśród nich występ grupy dzieci romskich, występ bębniarski i tańca afrykańskiego, który zaprezentowali wałbrzyscy seniorzy, pokaz grup ognia „Impuls” z warsztatami dla najmłodszych oraz pochód z marzannami, jak na żegnanie zimy przystało. – Spotkanie zorganizowała fundacja „Emu” we współpracy z „Kolorowymi Dziećmi”. Pierwszy dzień wiosny był dla nas okazją do integracji każdej grupy wiekowej, bez względu na pochodzenie i kolor skóry. A wraz z nim warsztaty, animacje, wspólne wykonanie marzanny i pochód wokół Starej Kopalni, radosne tańce i liczne występy wałbrzyskich grup „Cordex” i „Impuls”. To spotkanie rodzinne i wielokulturowe, ponieważ zaprosiliśmy grupę Romów z Wałbrzycha. Każdy z uczestników przygotował smakołyki, by i w taki sposób poznać kraje i ich walory – mówiła Magdalena Sawicka, gospodarz spotkania.

Podstawą spotkania w ramach witania wiosny była integracja oraz budowanie tolerancji. – Przy okazji zabawy pokazujemy, że bez względu na różnice jesteśmy tacy sami. W ten sposób poznajemy inne kultury, inne kraje, ale i samych siebie w budowaniu relacji z tymi, których nie znamy – wyjaśniała Magdalena Sawicka.

Ten sam cel przyświecał „Kolorowym Dzieciom” zaproszonym do współpracy podczas wydarzenia w Starej Kopalni. – „Kolorowe Dzieci” powstały w tamtym roku we Wrocławiu na bazie moich i mojej córki doświadczeń. Jako, że korzenie Samiloby wywodzą się z Surinamu ze względu na kolor skóry spotykały ją niemiłe komentarze. Tak też na fali przykrych wydarzeń napisałam post-apel na Facebooku, na którego odpowiedziało sporo osób z podobnym problemem. Zaowocowało to powstaniem inicjatywy „Kolorowych Dzieci” – mówiła Katarzyna Wujczyk, pomysłodawczyni „Kolorowych Dzieci”. – Obecnie spotykamy się w całej Polsce organizując warsztaty uczące tolerancji. Idąc dalej, pracujemy z „Omenaa Foundation” nad ogólnopolskim projektem „Ambasada Tolerancji”, by wzbudzać pozytywne refleksje na temat odmienności.

Witanie wiosny cieszyło się zainteresowaniem wałbrzyszan. – To cieszy, bo sam Wałbrzych również się zmienił na przełomie lat. Jesteśmy tu z naszą inicjatywą po raz drugi na zaproszenie Magdaleny Sawickiej, która prowadzi wiele działań wielokulturowych, stąd też jej propozycja współpracy – podkreślała Katarzyna Wujczyk. – Wyznaję zasadę, że świat jest kolorowy i inność jest fajna, bo to czyni każdego z nas wyjątkowym.

Spotkanie w Starej Kopalni miało na celu budowanie wspólnych relacji w wielokulturowym społeczeństwie. Projekt to nauka tolerancji i empatii wśród dzieci.

[pp_gallery gallery_id=”50314″ width=”200″ height=”200″]