Spotkali się pod pretekstem…

567

Lubią czytać. Uwielbiają też swoje towarzystwo. A ponad wszystko kochają spotkania w bibliotece. To właśnie z ich pomysłu powstał nowy cykl spotkań przy kawie i herbacie. Podczas pierwszego, które odbyło się 3 lutego gościli Roberta Musila.

„Spotkania pod pretekstem” to nowy cykl Biblioteki pod Atlantami w filii nr 7 na Piaskowej Górze. Zainicjowała go prelekcja Ireneusza Kostrzębskiego dotycząca sylwetki, jak i twórczości intrygującego pisarza Roberta Musila. – Przede wszystkim cieszę się, że mogliśmy się spotkać przy następnym, mało znanym autorze, który wpisał się w literaturę dwudziestowieczną, ale brakowało mu szczęścia w kilku dziedzinach jego niedługiego życia – tak rozpoczął ciekawy wykład Ireneusz Kostrzębski.

Mogłoby się wydawać, że prelekcja na temat życia i twórczości mało znanego pisarza znudzi uczestników spotkania, jednakże dar przemawiania Ireneusza Kostrzębskiego sprawił, że chciało się go słuchać i słuchać. W opowieściach na temat bogatej historii Roberta Musila nie brakowało różnych anegdot. – Poszedł do najgorszej szkoły, jaka była możliwa, jeśli chodzi o łamanie osobowości i charakteru, co przełożyło się na samą twórczość. Była to szkoła z internatem dla kadetów. Niby wartościowa rzecz, bo dyscyplinuje młodego człowieka – o początkach kariery pisarza opowiadał Ireneusz Kostrzębski. – Pochodził zresztą z rodziny wojskowo-urzędniczej. Poza tym z wykształcenia był inżynierem budowy maszyn, studiował także filozofię, matematykę i fizykę. Chcę więc podkreślić jak wielkie znaczenie ma otoczenie, w jakim się wychowujemy, jak może zwichnąć człowieka podczas procesu dorastania, który nie jest w stanie cofnąć się do etapu wyjściowego. Nie zrobił tego również Robert Musil. Wpływ na niego miały również silne koneksje austriackie.

Robert Musil był osobą wyegzaltowaną, neurasteniczną, taką, która ulegała niezdrowym emocjom, jednak zapisał się w historii literatury. Najbardziej znany jest z niedokończonej powieści eseistyczno-psychologicznej pt.: „Człowiek bez właściwości”.

[pp_gallery gallery_id=”46089″ width=”200″ height=”200″]