Spadek czytelnictwa w powiecie wałbrzyskim

457

W porównaniu z rokiem 2013 o 4,6% spadła liczba czytelników, a o 5,6% liczba wypożyczeń w powiecie wałbrzyskim. Dane te pokazują, że czytamy coraz mniej, a podstawowym źródłem informacji jest internet.

15% mieszkańców Wałbrzycha to czytelnicy Biblioteki pod Atlantami, w powiecie wałbrzyskim to 16%, a w całej Polsce 17%. Niestety, z roku na rok biblioteki powiatu wałbrzyskiego odnotowują spadek czytelnictwa, a główne wskaźniki pokazują, że na tle kraju niczym się nie wyróżniamy. – Liczba czytelników zarejestrowanych w danym roku, odwiedziny czy wypożyczenia na zewnątrz to najważniejsze wskaźniki. Niestety spadły o około 4,5%. Mówiąc o statystykach podzielone są one na centralę, jak i poszczególne filie. Te odnotowują spadek w wysokości 1%, reszta generuje się w budynku głównym, który był przez cztery miesiące remontowany, a jego działy funkcjonowały z utrudnieniem, co ma odbicie w statystyce – tłumaczy Arleta Wojciechowska, instruktor i pracownik działu regionalnego Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu.

Biblioteki nie prowadzą statystyk związanych z trendami książkowymi, jednak obserwacje bibliotekarzy są podstawą do tego, by o takowych w ogóle mówić. – Wśród dorosłych największą popularnością cieszą się książki sensacyjne i kryminalne takich autorów jak Jo Nesbo czy Stieg Larsson. W dalszym ciągu na topie jest literatura kobieca autorek Danielle Steel czy Nory Roberts. Pytani jesteśmy o polskich autorów i tu króluje Marek Krajewski, Joanna Kaleta i Joanna Bator. Wzrosło też zainteresowanie tematyką regionalną – dodaje Arleta Wojciechowska.

Alternatywą dla książek w wersji papierowej są e-booki bądź audiobooki. – To współczesna forma czytelnictwa, wynikająca z towarzyszącego nam pędu. Ludzie nie mają czasu na czytanie – mówi bibliotekarka.

Biblioteka pod Atlantami mimo tendencji spadkowych utrzymujących się na terenie całego kraju walczy o czytelnika wychodząc do niego ze zróżnicowaną ofertą. – Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Promując czytelnictwo bazujemy na spotkaniach autorskich. Przyciągają rzesze sympatyków. Do tego Bajkowy Klub Malucha czy Dyskusyjny Klub Książki. To nasze starania o czytelnika z każdej grupy wiekowej – podkreśla Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami. – Trudno uniknąć spadku czytelnictwa, ale mamy nadzieję, że nasze propozycje to wyjście naprzeciw potrzebom, o których rozmawiamy z użytkownikami biblioteki. O ile warunki i finanse nam na to pozwalają oferta jest naprawdę bogata.