Ruszy Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020

1504

Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Rejonowy w Wałbrzychu istnieje od 1974 roku. Jego nadrzędnym celem jest pomoc osobom, które z różnych przyczyn nie radzą sobie z życiowymi problemami. Wśród nich są ludzie starsi, chorzy, rodziny pozbawione środków do życia czy dzieci i młodzież zagrożone demoralizacją.

Jednym z punktów, które pomagają osobom ubogim jest wałbrzyski magazyn centralny znajdujący się przy ulicy Mickiewicza 7. Liczy on sobie 350 m². W tym roku przewidziany jest jego remont. – Wszystko zależy od tego, jak zrealizuje swoje obietnice prezydent. Jest spora nadzieja, że magazyn żywności, który został użyczony przez Urząd Miejski w Wałbrzychu zostanie w podstawowym stopniu wyremontowany. Nie są to wielkie nakłady, chodzi o zabezpieczenie dachu, aby nie przeciekał, o wymianę drzwi i pobiałkowanie wnętrza, będące warunkiem sanepidu do dalszego funkcjonowania. W magazynie, który jest ogromny, możemy gromadzić żywność na skalę, jakiej jeszcze w Wałbrzychu nie było. Dotychczas były to sporadyczne akcje, organizowane przez Bank Żywności. Były zamknięte na społeczność lokalną Podgórza. Razem z Katarzyną Rogowską działając w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej pomoc żywnościową poszerzyliśmy na cały Wałbrzych. Może uda się nam dotrzeć z pomocą do mieszkańców całej Aglomeracji Wałbrzyskiej, bo w mniejszych gminach jest z tym większy problem – mówi dla Region Fakty Robert Rozmuski, prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Zarządu Rejonowego w Wałbrzychu.

Potrzeby żywnościowe są ogromne. – Są ludzie, którzy po transformacji w 1989 roku nie odnajdują się na rynku pracy i szukają instytucji, które im pomogą. W Wałbrzychu problem nasilił się po upadku kopalń. Wedle wskazań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na samo miasto Wałbrzych przypada 9 tysięcy rodzin. Przychodzą do nas również rodziny z dziesięciorgiem dzieci i tutaj nasza pomocj jest dużym zastrzykiem. Są i tacy potrzebujący, którzy pracują na umowach śmieciowych. To nowa forma biedy w naszym kraju, pracujących, ale biednych. Liczę zatem na pomoc Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, ale też gmin wchodzących w skład Aglomeracji Wałbrzyskiej. I nam potrzebne jest wsparcie związane ze środkami finansowymi na tak zwane media – dodaje Robert Rozmuski.

W maju bieżącego roku PKPS Zarząd Rejonowy w Wałbrzychu spodziewa się ruszenia z Programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Jest on kontynuacją programu „Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej”. Wesprze on osoby podlegające deprywacji materialnej, a polegać będzie na pomocy żywnościowej. Jest to najważniejsza forma pomocy dla osób najuboższych, bowiem to właśnie potrzeba zaspokojenia głodu należy do podstawowych potrzeb fizjologicznych. – Nasz magazyn zarejestrowany został jako magazyn centralny, dzięki czemu będziemy mogli otrzymywać spore ilości jedzenia. W tamtym roku dostaliśmy 280 ton jabłek, które rozdawaliśmy wszystkim, jednak z żywnością w ramach programu jest inaczej, to jedzenie celowane w kierunku ludzi, którym się źle dzieje, stąd nasza ścisła współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. Z poprzedniego programu PEAD nasze miasto nie skorzystało, bo nie miał kto się tym zająć. Mam nadzieję, że obecny nam się uda i zminimalizujemy biedę oraz problem związany z wyżywieniem prezes PKPS wierzy w sukces nowego programu.

Warunkiem otrzymania pomocy żywnościowej jest otrzymanie skierowania od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, na której opiekun opisuje warunki, w jakich dana rodzina żyje, ile członków na nią przypada i jaka pomoc jest szczególnie potrzebna. – W poprzednim na małą skalę programie na jedną osobę przypadało pięć artykułów żywnościowych: olej, dwa mleka, trzy makarony, dwie puszki konserw i dwa kilogramy cukru. Ten program już się skończył i inwentaryzujemy ilość artykułów, które nam zostały. Czekamy na decyzję ministra gospodarki i to, co nam zostało wydamy potrzebującym.

Program operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 realizowany będzie na terenie całego kraju. W Wałbrzychu zaistnieje dzięki staraniom Zarządu Rejonowego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Zaspokoi on podstawowe potrzeby w gospodarstwach domowych, które najbardziej tego potrzebują.

[pp_gallery gallery_id=”46068″ width=”200″ height=”200″]