Rekrutacja do przedszkoli i szkół drogą elektroniczną

1705

Takie zmiany nastąpią od 3 marca, kiedy to zostanie uruchomiony panel do zapisów uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Elektroniczny nabór to przyszłość w działaniach organizacyjnych oświaty, niemniej wymaga szczególnego zaangażowania rodziców, jak i pracowników wałbrzyskich szkół.

Od września 2015 roku zmienią się zasady funkcjonowania szkół. Część miast w Polsce posiada już tak zwany elektroniczny nabór uczniów do placówek oświatowych. My wdrażamy to sukcesywnie. Ułatwi on rodzicom zapis dzieci do przedszkoli i szkół – mówił podczas konferencji prasowej Zygmunt Nowaczyk, wiceprezydent Wałbrzycha.

Nieznajomość i opór rodziców w stosunku do nowego systemu nie powinien być problemem, ponieważ szkoły są otwarte na pomoc w szerokim zakresie. Mimo, że to debiut  w Wałbrzychu, rodzice nie zostaną pozostawieni sami sobie. – Dyrekcje, pion administracyjny oraz nauczyciele wałbrzyskich szkół są bardzo mocno zmobilizowani do pomocy. Poza elektronicznym zapisem, każdy rodzic będzie musiał udać się do wybranej szkoły w pierwszej turze naborowej celem podpisu tego, co zostało wysłane drogą elektroniczną, ponieważ na razie nie ma innej możliwości formalno-prawnej – dodała Joanna Dobrowolska-Bielecka, kierownik Biura Edukacji i Wychowania Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

Rodzic będzie miał możliwość wyboru trzech jednostek edukacyjnych. – Tak zaprogramowany jest wniosek, aby trzecią szkołą była placówka rejonowa. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie miejsca w szkole rejonowej, stąd z automatu pojawi się taka placówka we wniosku on-line. 10 kwietnia planujemy podanie rodzicom do wiadomości informacji, które dzieci zostały zakwalifikowane do konkretnej placówki.Wtedy też każdy rodzic będzie musiał pojawić się w szkole i poświadczyć wolę przyjęcia. Następnym krokiem będzie wywieszenie listy przyjętych. Będą również wybory uzupełniające – tłumaczyła Iwona Rychlik z Biura Edukacji i Wychowania Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

Bezwzględne pierwszeństwo w przyjęciu do danej szkoły będą miały dzieci z rejonu. Do przedszkoli, klas zerowych i szkół podstawowych nabór on-line potrwa od 3 do 27 marca, natomiast do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych od 18 maja do 25 czerwca. W naborze tym nie bierze udziału Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna nr 10, Publiczne Gimnazjum Specjalne nr 10, Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych oraz Szkoła dla dorosłych w Zespole Szkół nr 5 w Wałbrzychu.

Szczegóły dotyczące zapisów, jak i harmonogram znajdują się na stronie internetowej www.edu.walbrzych.eu.

[pp_gallery gallery_id=”48021″ width=”200″ height=”200″]