Raj dla środowiska artystycznego powstał w Wałbrzychu

1117

Pracownia ceramiczna i sala ekspozycji wypełniły przestrzeń Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Po dawnej kotłowni Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” nie ma śladu. Zobaczyć tam teraz można wystawę światowych artystów.

To właśnie dziś nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Ceramiki Unikatowej. Zaproszonych gości powitał prezydent Wałbrzycha. – To miejsce dla tych, którzy żyją kulturą i naszą aglomeracją. Jeszcze przed półtora roku tu nic nie było, a właściwie kupa gruzu. Odkryliśmy tę przestrzeń i zrewitalizowaliśmy. Mamy za sobą kilkanaście miesięcy walk o to, aby przywrócić temu miejscu życie. Tytułem próby podczas ferii zimowych zaprosiliśmy dzieci i młodzież na warsztaty ceramiczne, których w Wałbrzychu dotychczas nie było. Realizujemy wspólne dzieło, aby o nas pamiętano. Wałbrzych budował kiedyś swoją zasobność nie tylko na węglu, ale i na przemyśle ceramicznym – mówił Roman Szełemej.

Centrum Ceramiki Unikatowej to nawiązanie do historii Wałbrzycha. – Oprócz węgla to właśnie białe złoto było potęgą naszego miasta. Pod okiem fachowców młodzież z Wałbrzycha, regionu i całej Polski będzie mogła rozwijać swoje talenty. Wystawę zasilają obecnie eksponaty międzynarodowe, a także naszych rodzimych artystów. Niektóre z nich na rynku artystycznym warte są kilkanaście tysięcy dolarów. Część ekspozycji oferowało nam także wałbrzyskie muzeum. „Porcelana inaczej” cieszyć będzie oko mieszkańców, jak i przyjezdnych gości. To kolejny powód by odwiedzić Starą Kopalnię – zaprasza do odwiedzin Anna Żabska, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

Najcenniejszymi egzemplarzami wystawy są rzeźby Heidi Preuss Grew z USA warte ponad dziesięć tysięcy dolarów. – To bardzo dobry przekrój prac. Warto zwrócić również uwagę na dzieła japończyka Norio Shibaty, któremu bardzo spodobało się w Polsce i uczestniczył trzy razy w plenerach „Porcelany inaczej”. Od 2005 roku walczyliśmy o takie miejsce, aby spotykali się w nim artyści nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Jest szansa, że Centrum Ceramiki Unikatowej będzie na siebie zarabiało – chwaliła inicjatywę Anna Malicka-Zamorska, wieloletni prezydent plenerów „Porcelany inaczej”.

Centrum Ceramiki Unikatowej można odwiedzać codziennie od godz. 10.00 do godz. 18.00.

[pp_gallery gallery_id=”46854″ width=”200″ height=”200″]