Przed nami Festiwal Humanistyczny

446

Choć do przedmiotów ścisłych przykłada się obecnie coraz większą wagę powinien zostać zachowany balans pomiędzy rozwojem nauk matematyczno-przyrodniczych a rozwojem ducha humanistycznego. O zachowanie tej równowagi zadba II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu.

Nauki humanistyczne z różnych powodów zaczęto traktować „po macoszemu”. Głównie ze względu na późniejsze odnalezienie się na brutalnym rynku pracy. – Coraz więcej ludzi świata nauki, kultury oraz nauczycieli zwraca uwagę, że ten trend nie jest dobry. By go przełamać i zrzeszyć pasjonatów humanistyki postanowiliśmy zorganizować Festiwal Humanistyczny. Tematem pierwszego będą wariacje na temat kobiet, w ramach programu odbędzie się mało znana, a przynosząca wyśmienite efekty debata oksfordzka o nazwie „Seksmisja, czyli wojna płci”, a także pokaz mody kobiecej na przestrzeni różnych okresów historycznych, prowadzony przez uczniów klas pierwszych, by w naszej szkole rozwijali się nie tylko intelektualnie, ale również w kwestiach organizacyjnych. Będzie to projekt ciekawy wizualnie – mówi Robert Wróbel, dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Wałbrzychu. – Pokażemy sylwetki wybitnych postaci kobiecych, które nie zawsze będą korespondowały z naszym wyobrażeniem o roli kobiet, chociażby kobieta-rycerz, kobieta-król, kobieta-papież. Ponadto w programie będzie miejsce na wystawę prac naszych uczniów zarówno z gimnazjum, jak i z liceum, przewidujemy pokaz dotyczący działalności wybitnych Polek oraz na sam koniec Festiwalu Humanistycznego zaskoczymy miłą niespodzianką.

Festiwal Humanistyczny ma charakter środowiskowy. Do uczestnictwa w imprezie zaproszeni zostali uczniowie wałbrzyskich gimnazjów. Dotychczas zgłosiło się 9 placówek z Wałbrzycha i powiatu. Pierwszy festiwal odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 8.30. Dyrektor przewiduje, że impreza wpisze się na stałe w harmonogram wydarzeń szkoły.