Prewencyjnie i reprezentacyjnie

545

Patrol konny w historii Wałbrzycha funkcjonuje od ponad piętnastu lat. Pierwsze konie pojawiły się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego w latach 90. Z początku jego strażnikami byli mężczyźni.

Patrol konny stał się wizytówką Wałbrzycha. – Ma on swoje miejsce nie tylko w historii Wałbrzycha, ale i w krajobrazie Książa. Sprawdza się, dlatego zależy nam, aby wciąż funkcjonował, spełniając swoją rolę. W ubiegłym roku brał udział we wszystkich festynach organizowanych przez Rady Wspólnot Samorządowych wzbudzając spore zainteresowanie – mówi Kazimierz Nowak, komendant Straży Miejskiej w Wałbrzychu.

Patrol konny to z pewnością wyróżnik naszego regionu. – Najbliższy patrol konny funkcjonuje dopiero we Wrocławiu. Konie wypożyczamy ze Stada Ogierów Książ. W poprzednim roku konie były tylko do naszej dyspozycji. Mam nadzieję, że patrol również w tym roku wystartuje wraz z rozpoczęciem Festiwalu Kwiatów i będzie pilnował porządku, reprezentując nas na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego – tłumaczy Kazimierz Nowak. – Patrol konny ma tę przewagę, że może poruszać się w każdym miejscu, a teren Książańskiego Parku Krajobrazowego jest naprawdę specyficzny. Dzięki patrolowi konnemu nie dochodzi do aktów wandalizmu i dewastacji. Palenie ognia, zaśmiecanie, kradzieże i dewastacje to główne interwencje, które należą do obowiązków patrolu konnego Straży Miejskiej.

Patrol konny działa w zespołach dwuosobowych. W tamtym roku w skład grupy wchodziło pięć kobiet. Dziś są tylko dwie. Taka liczba etatów nie zapewnia ciągłości pracy – W chwili obecnej trwa nabór na dwa etaty. Wymagania są takie same, jak w przypadku pracy strażnika miejskiego. Oprócz tego warunkiem jest podstawowa umiejętność jazdy konnej – dodaje Kazimierz Nowak.

Jak tłumaczy komendant Straży Miejskiej w Wałbrzychu, aby być strażnikiem patrolu konnego trzeba to kochać. Pracownikami są miłośnicy koni, robią to dobrowolnie. Sama jazda może być przyjemnością, ale zwierzęta wymagają także pielęgnacji, której podejmują się strażnicy.

Foto: Straż Miejska w Wałbrzychu