Powrót Wodza Czarnych Węży

624

Z brutalnej napaści Niemców na indiańską wioskę ratuje się tylko mały chłopiec, który po latach powróci, by pomścić swoje plemię – Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu w ramach konkursu „Klasyka żywa” wystawia nową spektakl „Sachem. Wódz Czarnych Węży” będący współczesną adaptacją noweli Henryka Sienkiewicza. Premiera sztuki odbędzie się 28 lutego o godz. 17.00 . Przedstawienie będzie można zobaczyć jeszcze 1 marca o godz. 17.00 oraz 13 marca o godz. 18.00.

Spektakl „Sachem. Wódz Czarnych Węży” skierowany do widzów powyżej 13-ego roku życia bierze udział w II etapie konkursu „Klasyka Żywa”. Sztuka w reż. Martyny Majewskiej to współczesna adaptacja noweli Henryka Sienkiewicza. Opowiada historię brutalnej napaści Niemców na indiańską wioskę Chiaviatta, z której ratuje się jedynie mały chłopiec. Po latach powraca jako ostatni z plemienia legendarnych Czarnych Węży, by dokonać zemsty na swoich oprawcach. Twórcy spektaklu chcą nakłonić młodych widzów do dyskusji o wielokulturowości, tożsamości kulturowej i etnicznej, trudnościach w komunikacji międzykulturowej. Pragną zastanowić się nad problemem samotności człowieka wobec globalnych przemian oraz degradacji kolejnych systemów wartości. Korzystają z zapomnianej już dziś siły przekazu słownego – przypowieści, legendy, pieśni. Muzycznie łączą etniczne motywy indiańskie ze współczesnymi nurtami nu-disco i deep house.

Przedstawienie utrzymane jest w stylistyce indiańskiego Dzikiego Zachodu oraz cyrkowej. Skomplikowane zależności psychologiczne zostały wyrażone przy pomocy obrazów plastycznych i muzyki. Wykorzystano wiele środków z klasycznego sztafażu teatru lalek, m.in. maski i marionetki, połączonego z projekcjami multimedialnymi i bardzo syntetyczną scenografią.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” realizowanego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Adaptacja i reżyseria: Martyna Majewska

Scenografia i kostiumy: Anna Haudek

Muzyka: Dawid Majewski

Obsada: Anna Jezierska, Sylwia Nowak, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Natalia Wieciech, Jakub Grzybek, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik

Grupa wiekowa: 13+

Czas trwania spektaklu: 70 minut

Cena biletu: 18 zł

Rezerwacja od poniedziałku – piątku w godz. 9.00 -15.00 – tel. 74 666 73 40