Posłuchaj głosu szamana

367

Jak będzie brzmiała przepowiednia szamana w XXI wieku? Co powie wielki wódz plemienia zapomnianym przez Ojczyznę Polakom mieszkającym gdzieś na pustkowiu Laponii? Od 20 do 22 lutego na deski Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu powraca oniryczna sztuka „Dekalog: Opowieści Plemienne”.

Spektakl z 2014 roku powstał w oparciu o „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego oraz Krzysztofa Piesiewicza. W sztuce reżyser Maciej Podstawny pyta, co nakręca polskie plemię w XXI wieku. W tym celu wskrzesza „Kino moralnego niepokoju” i w oparciu o II i VIII odcinek kultowego filmowego cyklu, sprawdza, o czym dzisiaj śni polskie plemię
i co je drażni bardziej – temat Żydów czy aborcji? „Opowieści plemienne” są więc poetycką fantazją o Polsce i spojrzeniem z dystansu na dwadzieścia pięć lat transformacji. Jak sięta opowieść rozpoczyna?
W ostatnim bloku z wielkiej płyty na świecie, położonym gdzieś na pustkowiach Laponii, odziani w skóry renów, zapomniani przez Ojczyznę Polacy, czekają na uzdrawiającą przepowiednię Szamana na XXI wiek. Co im powie wielki wódz plemienia Tadeusz Mazowiecki? Czy uda im się uwolnić od narodowych neuroz?

20 lutego 2015 / godz. 19.00 / piątek / Scena Kameralna – spotkanie z realizatorami
21 lutego 2015 / godz. 19.00 / sobota / Scena Kameralna
22 lutego 2015 / godz. 18.00 / niedziela / Scena Kameralna