Ponad 400 uczniów zasiadło do wspólnego czytania (FOTO)

259

II edycja ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam!” … za nami. Uczniowie wałbrzyskiej „Piętnastki” podobnie jak w ubiegłym roku przystąpili do akcji propagowania czytelnictwa oraz jednoczesnego bicia rekordu w masowym czytaniu w jednym momencie. Jaki będzie wynik w skali kraju, dowiemy się od organizatorów (czasopismo „Biblioteka w Szkole”) w okresie wakacyjnym. W „Piętnastce” czytało 436 osób.

Cała społeczność szkolna zgromadziła się o wyznaczonej godzinie, tak jak tysiące uczestników akcji w całej Polsce, 1 czerwca 2017. Wspólne czytanie na sali gimnastycznej, tradycyjnie przy muzyce relaksacyjnej było finałem kilkugodzinnych działań pod hasłem „Czytamy w nieskończoność! ∞”. W Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 postanowiono bowiem podczas tegorocznej edycji „Jak nie czytam, jak czytam!” propagować czytanie poprzez matematykę. Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia była biblioteka szkolna, ale do realizacji włączyli się wszyscy uczniowie i nauczyciele.

Od kilku tygodni każdy szukał dla siebie do czytania książki, która ma w tytule cyfry bądź liczby, np. „”Szatan z siódmej klasy”, „W 80 dni dookoła świata”, „Pięć przygód detektywa Konopki”, „Pięciopsiaczki”, „Dywizjon 303”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, „101 Dalmatyńczyków”, „Tydzień z godziną zero”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Król Maciuś Pierwszy”, „Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć”, „Szósta klepka” … i wiele innych. Poszczególne klasy wykonały również plakaty z hasłami „czytelniczo-matematycznymi”, które zachęcałyby do czytania. Starsze klasy odwiedziły swoich młodszych kolegów i uczniowie uczniom czytali „Bajki matematyczne”. Kolejny element stanowiło przygotowanie z pasków zadrukowanych części gazet, znaków nieskończoności (∞), jako symbolu dnia. Każdy przypiął ten znak do swojego ubrania i tym samym pokazał, że wspiera akcję czytelniczą i popiera modę na czytanie. Dodatkowo klasy I wzięły udział w zajęciach z piłkami Edubal. Piłki te mają wypisane litery i cyfry, dzięki czemu dzieci podczas sportowych zabaw mogą utrwalać umiejętność czytania i liczenia. Klasy II – III w swoich gabinetach wysłuchały opowieści o nieskończoności i poznały znak „∞”. Klasy IV – VI zebrawszy się na sali gimnastycznej wzięły udział w dwóch wykładach. Pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej pan prof. dr hab. inż. Stanisław Bartkiewicz przybliżył w przystępny sposób młodym słuchaczom pojęcie nieskończoności, zarówno w ujęciu historycznym, jak i praktycznym. Następnie Michał Jęczmiński, Majster Budowy firmy Skanska, zaproszony z aktualnie trwającej przy szkole budowy drogi, opowiedział o „czytaniu matematycznym” map projektowych i geodezyjnych. Oba wystąpienia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

Kiedy do starszych uczniów na sali gimnastycznej dołączyli młodsi, już wszyscy razem w kulminacyjnym momencie akcji czytelniczej, równo o godzinie 10:00, zaczęli czytać swoje książki. Wszystkie – jak to było ustalone, zawierały cyfry lub liczby w tytule, aby dodatkowo pokazać, że „Piętnastka” tego dnia promowała czytanie poprzez matematykę. Na zakończenie happeningu wspólnie, pod wodzą chóru szkolnego, zgromadzeni zaśpiewali hymn, przygotowany specjalnie na ten dzień. Słowa napisał jeden z nauczycieli, na melodię znanego przeboju z lat ’70:

„W nieskończoność czytaj z nami”

1.Zdradzę Wam wielką mą tajemnicę
Jak to się stało, że dobrze liczę
Może uwierzyć nie będziesz w stanie
Ale zasługą jest tu czytanie
Król Maciuś Pierwszy,  dwóch skradło księżyc
Trzy świnki małe albo krasnale
Rachunków znacznie większych od tego
Uczą piloci z trzysta trzeciego

Ref. Czytaj!  Po prostu czytaj!
Puść wodze swojej fantazji
Z każdą kartką odkryj nowy
Niecodzienny, piękny świat
Czytaj!  Tak jak my czytamy
Czytając wszystko odmienisz
W bibliotece się spotkamy
W nieskończoność czytaj z nami!

2. Przez tysiąc jeden baśniowych nocy
Czytanie moje nabrało mocy
Dwadzieścia tysięcy mil przepłynąłem
Z Juliuszem Verne – moim idolem.

3. Przez tysiąc jeden baśniowych nocy
Czytanie moje nabrało mocy
Czytanie książek jest wielką potęgą
Nieskończenie wiele jeszcze przed mną