Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu ma się czym pochwalić

2040

Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu zasilone zostało w trzy nowe samochody marki Mercedes Sprinter 319. Dwa z nich znajdują się w głównej siedzibie pogotowia ratunkowego przy ulicy Chrobrego 39, jeden stacjonować będzie w siedzibie straży pożarnej przy ulicy Ogrodowej 20.

To bardzo ważna i przydatna inwestycja, dzięki której wałbrzyscy ratownicy dotrzeć mogą w każdy niedostępny zakątek. – Są to samochody z napędem na obie osie, z automatycznymi skrzyniami biegów z reduktorami. Ambulanse wyposażone są w silnik Euro 6, który zmiejsza emisję spalin oraz w nawigacje satelitarne i systemy GPS, co również jest bardzo użyteczne – mówi dla Region Fakty Jadwiga Stelmach, pielęgniarka koordynująca i nadzorująca pracę średniego personelu medycznego Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu.

Koszt jednego ambulansu bez specjalistycznego sprzętu medycznego to około 450 tysięcy złotych. Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu zakupiło pojazdy ze środków własnych. – Sprzęt medyczny mieliśmy swój. To sprzęt z najwyższej półki wyposażony w defibrylatory LIFEPAK 15, EKG czy urządzenie do kompresji klatki piersiowej typu LUCAS 2, które ułatwia pracę zespołu. Podczas gdy lekarz czy ratownik wykonują inne czynności przy pacjencie, urządzenie wykonuje masaż serca – dodaje pielęgniarka koordynująca.

Na sprzęt nie narzekają również ratownicy medyczni. – LUCAS 2 jest bardzo wydajny. Masaż serca jest bardziej intensywny niż wykonywany rękoma, co usprawnia także naszą pracę, jak i daje ogromną korzyść pacjentowi. Każdy zespół wyposażony jest w jedno urządzenie. Dzięki niemu w tym samym czasie możemy zająć się intubacją czy podaniem leku – mówi Łukasz Stelmach, ratownik medyczny Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu.

Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu zaopatrzone jest w 17 ambulansów. Zarówno rok, jak i dwa lata temu pogotowie wzbogaciło się o dodatkową liczbę pojazdów. W związku z licznymi wyjazdami do pacjentów sprzęt jest najlepszej jakości. – Pacjenci muszą czuć się bezpiecznie, nic nie może się zepsuć, dlatego dbamy o nową flotę. Karetki są gotowe i w pełni wyposażone w każdym momencie. Obecnie rejon powiatu wałbrzyskiego zabezpieczamy całkowicie – tłumaczy Jadwiga Stelmach. – Zgłoszeń mamy coraz więcej, karetki jeżdżą cały dyżur. Nasz region jest specyficzny. Mamy dużo osób starszych, a także i takich, które nadużywają alkoholu z urazami, przewlekłymi padaczkami, stąd spora liczba zgłoszeń.

Receptą na dużą ilość zgłoszeń mogłoby być przywrócenie izby wytrzeźwień w Wałbrzychu. – Wśród osób, które nadużywają alkoholu zdarza się i tak, że nie wymagają one hospitalizacji. To tylko kwestia wytrzeźwienia – dodaje pielęgniarka koordynująca.

Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu z nowymi ambulansami, które wszędzie dojadą oraz ze sprzętem medycznym najwyższej jakości daje poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom całego powiatu wałbrzyskiego. – Używajmy go z rozwagą – apelują ratownicy medyczni.

[pp_gallery gallery_id=”46116″ width=”200″ height=”200″]