Ogień spalił 5 hektarów nieużytków

636

Do zdarzenia doszło 25 marca około godziny 19.00 na łąkach między ulicami Gagarina i Wieniawskiego. W miejscu tym dochodzi do częstych podpaleń suchej trawy.

W akcji brały udział 4 zastępy straży pożarnej, w tym jedna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Boguszowie-Gorcach. Na miejscu pożar gasiło 13 strażaków, również zabezpieczając teren między ulicą Ogrodową a Gagarina, tak aby ogień nie rozprzestrzeniał się dalej. Spaleniu uległo 5 hektarów nieużytków. Akcja trwała 3 godziny. – To jedna z większych akcji podpalania suchych traw w ostatnim czasie w naszym regionie. Dodać muszę, że tego dnia tego typu pożarów w powiecie wałbrzyskm było aż 28 – informuje Paweł Kaliński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

Jednocześnie oficjalne dane Państwowej Straży Pożarnej pokazują, że każdego dnia na terenie całego kraju strażacy wyjeżdżają do ponad kilkuset pożarów traw, łąk i nieużytków. Od początku roku do 22 marca pożarów wywołanych głównie przez bezmyślność ludzką było 22 tysiące 563. – Mimo stałych próśb i apeli tradycja wypalania wciąż jest kultywowana. Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenaniu ognia pomaga również wiatr. Z żywiołem ognia nie radzą sobie ci, którzy bezmyślnie wypalają trawy, po czym dochodzi do licznych tragedii, w tym do śmierci kobiety w Ząbkach w powiecie wołomińskim – dodaje Paweł Kaliński. – Jest to pierwsza ofiara śmiertelna. Do zdarzenia doszło 20 marca. Podczas gaszenia zarośli w pogorzelisku odnaleziono ciało kobiety.

Do największej ilości pożarów traw, łąk i nieużytków dochodzi w województwach mazowieckim, śląskim i lubelskim. Strażacy apelują o rozsądek, ponieważ w pożarach niejednokrotnie ludzie tracą dorobek swojego życia i jak pokazuje ostatni przykład nawet życie.

Foto: dolny-slask.org.pl