Oddaj krew „mobilnie”

740

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu może pochwalić się nowym mobilnym punktem poboru krwi. To drugi tego rodzaju ambulans w RCKiK propagujący honorowe krwiodawstwo.

Odebraliśmy go w listopadzie dzięki programowi zdrowotnemu Ministerstwa Zdrowia pod nazwą „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych”. Program obowiązuje od 2009 do 2014 roku i w jego ramach zostało zakupionych wiele mobilnych punktów poboru krwi. W pierwszej transzy dostaliśmy jeden ambulans, który obsługuje nasze zachodnie regiony, czyli Zgorzelec, Lubań, Lwówek, Bolesławiec. Natomiast w tej chwili dostaliśmy drugi do obsługi terenów naszej wschodniej ściany – z radością opowiada Teresa Kamińska, specjalista ds. promocji krwiodawstwa w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

W obszarze działań RCKiK jest 11 powiatów. Nowy mobilny punkt poboru krwi spotkać będzie można między innymi w Kamiennej Górze, Kłodzku, Dzierżoniowie. – W ubiegłym tygodniu posłaliśmy go w krótką wycieczkę po Wałbrzychu, był też w Świebodzicach. Przez okres grudnia chcemy, aby pokazał się w Kamiennej Górze, Świdnicy, Bielawie, może w Dzierżoniowie. Ludzie będą mogli zobaczyć, że w komfortowych warunkach można oddać krew i tym samym przyczynić się do pomocy potrzebującym – mówiła Teresa Kamińska.

Dzięki zasileniu RCKiK w kolejny ambulans nie ma potrzeby do tworzenia pomieszczeń stacjonarnych. – Często zdarzało się, że jakieś grupy mieszkańców czy urzędy z różnych miejscowości, zwłaszcza w okresie letnim chciały zorganizować akcje poboru krwi u siebie przy okazji różnych uroczystości. Niestety, często nie mogliśmy tego zrobić, bo nie było miejsca stacjonarnego. W tej chwili, jeśli dojdzie do podobnej sytuacji, będziemy mogli podjechać naszym ambulansem i taką akcję przeprowadzić.

W trasę po wschodnich regionach ambulans wyruszy już w styczniu 2015 roku.

Karolina Tomza