Na majówkę do Książa

1298

Przed nami XXVII Festiwal Kwiatów i Sztuki. Długo wyczekiwany jest jednym z najtrudniejszych do organizacji wydarzeń w Wałbrzychu. Zamek Książ jest gotowy na przyjęcie turystów proponując jak co roku moc atrakcji.

Impreza jest dużym wyzwaniem logistycznym. Podczas jej trwania Zamek Książ współpracuje z różnymi podmiotami zewnętrznymi. – W tym roku nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Wrocławskiej. Od strony północnej, czyli pas prawy będzie przeznaczony do dojazdu do Zamku Książ. W drugą stronę całkiem przeciwnie, pas prawy będący pasem tranzytowym w stronę Świebodzic będzie prowadził do zamku – mówił Krzysztof Urbański, prezes Zamku Książ. – Na ulicy Piastów Śląskich będzie możliwy jedynie prawoskręt, i ta zasada wpisze się już na stałe na tej drodze. Wyjazd w lewo na tej ulicy jest bardzo niebezpieczny, a że mamy duże rondo na ulicy Wrocławskiej będziemy chcieli je wykorzystywać. Na ulicy Wrocławskiej wymalowane zostały poziome pasy, które uniemożliwiają wyjazd w lewo.

Uruchomiony zostanie także parking główny. Stado Ogierów Książ udostępni 3 parkingi po obu stronach ulicy Piastów Śląskich, jak i po lewej stronie wjazdu od strony Palmiarni. Ponadto 2 odrębne firmy będą świadczyć usługi transportowe. – Jedna z nich będzie świadczyć te usługi od strony Świebodzic, 3 specjalnie oznakowane busy będą mogły dojeżdżać do bramy parkowej „z lwami”. Druga firma, z parkingu przy Auchan i Castoramie będzie dowozić dużymi autobusami wszystkich tych, którzy zechcą zostawić swoje auta na tym parkingu bądź też dotrą z innych dzielnic. Zachęcamy, aby zostawiać swoje samochody przed domem czy na tychże parkingach – dodał Krzysztof Urbański. – Przejazd autobusami będzie płatny, 3 złote kosztować będzie bilet normalny, 2 złote ulgowy.

Dodatkowo Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta uruchomi linię autobusową PK, która będzie jeździć z Placu Grunwaldzkiego do Zamku Książ. Wracając z Festiwalu Kwiatów i Sztuki autobusy przejeżdżać będą przez Biały Kamień, aby umożliwić turystom zwiedzanie Starej Kopalni. Prezes Zamku Książ zwraca uwagę, że organizatorem transportu, jak i parkingów jest Stado Ogierów Książ, do którego kierowane powinny być ewentualne zastrzeżenia.

Nowością jest sprzedaż biletów on-line, która nie tylko oszczędzi pieniądze, ale i czas, który przeznaczany był dotychczas na stanie w kolejce. Poza tym bilet wykorzystać można w dowolnym dniu festiwalu.

Również współpraca z książańskimi tulipanami układa się wyśmienicie, większość z nich zdecydowała zakwitnąć i ujrzeć światło dzienne podczas festiwalu. Tarasy Zamku Książ z ilością 30 tysięcy tych pięknych kwiatów urzekną każdego gościa. – Będzie również okazja do obserwacji zmian w parku. Zasadziliśmy 47 tysięcy roślin w ogrodach i na przedzamczu. W ostatnim czasie dosadziliśmy bukszpany tworzące perły księżnej Daisy – do Zamku Książ szczególnie od 30 kwietnia do 3 maja zaprasza Krzysztof Urbański.

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, licznych warsztatów, wystawy bonsai i wykładów o tematyce zarówno florystycznej, jak i historycznej. Nad Zamkiem Książ czuwać będzie Flora, nowa bajeczna postać, która pojawi się osobiście, by można z nią było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Szczegóły na stronie: www.ksiaz.walbrzych.pl.