Mona Lisa czy Dama z gronostajem? 16 maja sam zdecydujesz kim się staniesz!

840

W tym roku wałbrzyska edycja imprezy kulturalnej pod nazwą „Noc Muzeów” będzie szczególna, bowiem data 16 maja traktowana będzie jako nowe otwarcie muzeum. Po długotrwałych remontach i zmianie ekspozycji Muzeum w Wałbrzychu zmieni charakter stając się Muzeum Porcelany.

Mam nadzieję, że na tegoroczną imprezę dotrze do nas wiele osób. Większość naszych sympatyków czeka na 3 nowe ekspozycje, które zagoszczą u nas na stałe. To po pierwsze ekspozycja porcelany śląskiej, czyli kawałek naszej lokalnej historii, druga dotyczy sporej części nowej kolekcji porcelany z polskich fabryk produkowanej w latach 60. XX wieku, czyli w najlepszym okresie dla polskiego wzornictwa oraz trzecia – galeria polskiego malarstwa współczesnego, która liczy ponad 130 obrazów artystów lokalnych, jak i Dudy Gracza, Nowosielskiego, Beksińskiego. Ta kolekcja jest u nas od lat 80., do tej pory była pokazywana okazjonalnie bądź chętnie wypożyczana innym muzeom, teraz dla części obrazów znaleźliśmy wreszcie miejsce – mówi dla „Region Fakty” Jacek Drejer, dyrektor Muzeum w Wałbrzychu.

Noc Muzeów w Wałbrzychu jest umowną datą, kiedy to instytucja kultury stanie się oficjalnie Muzeum Porcelany. Symboliczna tabliczka przed wejściem zostanie odsłonięta. Oprócz typowego zwiedzania muzeum proponuje różnego rodzaju atrakcje, takie jak cieszące się każdego roku warsztaty dla dzieci i młodzieży, sesja fotograficzna w Ogrodach Albertich „Wskocz na obraz!” czy konkurs na przebranie inspirowane dawnym malarstwem.

Pokonanie drogi, aby stać się Muzeum Porcelany było procesem długotrwałym. – Aby stać się Muzeum Porcelany z samej nazwy, dużo nie trzeba, ale za samą nazwą niewiele się kryje. Zmieniliśmy treść tego, co pokazujemy gościom, nasz budynek przez długie lata był niedofinansowany i było bardzo dużo potrzeb – dach, wnętrza, sprzęt ekspozycyjny same zaczynały być eksponatami. Wizerunek miejsca nie odpowiadał temu, czego obecnie goście oczekują. Przez ostatnie kilka lat w Polsce i w Europie dokonała się rewolucja w muzeach, są zupełnie innymi miejscami niż były przez długie lata, przestały być świątyniami, w których przechowuje się eksponaty. Prace remontowe i zaaranżowanie nowych ekspozycji trwały ponad 2 lata. Spójną całość tworzy także nowa identyfikacja wizualna – dodaje Jacek Drejer.

Muzeum w Wałbrzychu zaprasza na Noc Muzeów wszystkich zainteresowanych projektem „Muzeum odnowa”. 16 maja od godziny 19.00 wałbrzyszanie i turyści docenią świeży powiew kultury w mieście.

Foto: dolny-slask.org,pl