Mistrz fantasy w Wałbrzychu

816

To nie żart. Wałbrzych opanował sam John Ronald Reuel Tolkien za sprawą Biblioteki pod Atlantami i znanych wałbrzyszan, którzy czytać kochają. Przy okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena zaprezentowali twórczość wybitnego mistrza pióra.

Fantazja pobudza logiczne myślenie, stąd pomysł na inicjatywę, która przyciągnęła mieszkańców na wałbrzyski Rynek. – Młodzież uwielbia, dorośli muszą się z nim zmierzyć, ale mam nadzieję, że dla wszystkich będzie to przyjemność – powitała Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami.

Nim przystąpiono do czytania fragmentów powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” Agnieszka Szczęsna, pracownik Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego Biblioteki pod Atlantami opowiadała o genezie książki. – Trudno w to uwierzyć, ale w 1930 roku Tolkien znalazł na swoim biurku kartkę z jednym zdaniem, a mianowicie było tam napisane „W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit” – rozpoczęła wspólne czytanie Agnieszka Szczęsna.

Dla wałbrzyszan czytali: Zygmunt Nowaczyk, wiceprezydent Wałbrzycha, Jarosław Buzarewicz, dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, Urszula Karnasiewicz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu, Dorota Turzańska, komendantka Hufca ZiemiWałbrzyskiej, Rafał Pawłowski, redaktor naczelny „30 minut”, a także studenci, bibliotekarze i wolontariusze z Centrum Aktywności Lokalnej.

W tym samym dniu, czyli 25 marca odbyła się także prelekcja „Co możemy wiedzieć o Tolkienie”, w której udział wzięli studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, a także turniej gier planszowych nawiązujących do twórczości Tolkiena. Realizacja inicjatywy była możliwa dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwotę 15 tysięcy złotych Biblioteka pod Atlantami przeznaczy na zadanie „Magia czytania”, dzięki któremu odbędą się kolejne spotkania popularyzujące książki fantasy, baśnie, mity i legendy.

[pp_gallery gallery_id=”50705″ width=”200″ height=”200″]