Letnią Akcję Kulturalną czas zacząć!

475

Zarówno cieszące się dużym zainteresowaniem klasyczne bajki jak „Czerwony kapturek”, „Trzy świnki” czy „Jaś i Małgosia”, a także liczne koncerty ze szlagierami lat 20-tych oraz 30-tych oraz znanymi utworami muzyki filmowej zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej Letniej Akcji Kulturalnej. Organizatorem wydarzenia jest Teatr William-Es mający siedzibę w Zamku Książ. O piątej już edycji cyklu imprez teatralno-muzycznych, zaplanowanych w dniach od 5 do 26 lipca w Starej Kopalni, z aktorką i reżyserką Danutą Gołdoń-Leger, dyrektor ogólnopolskiego teatru rozmawia Agnieszka Nowicka-Dyderska.

* Letnia Akcja Kulturalna ma w tym roku kolejną edycję. Jaka jest idea przedsięwzięcia?

– To już piąta edycja wydarzenia. Postanowiliśmy zorganizować cykl spektakli latem wtedy, gdy nie pracują teatry. My natomiast gramy wówczas dla widzów przedstawienia.

* Co nowego w tegorocznej edycji wydarzenia?

– Z roku na rok przedsięwzięcie się rozrasta. Na początku były to zaledwie dwa przedstawienia, a potem było ich coraz więcej. W tej letniej akcji będą przede wszystkim koncerty. Do tej pory były prezentowane głównie spektakle, a w tym roku, układając program, postanowiłam, że trzy koncerty z naszego repertuaru widzowie będą mieli okazję wysłuchać i zapoznać się też z muzyczną stroną Teatru William-Es. A dla dzieci klasyka bajek.

* Czego można się spodziewać po spektaklach zaprezentowanych podczas Letniej Akcji Kulturalnej?

Jeżeli chodzi o spektakle dla dzieci, w tym roku zostały tak dobrane, że „Jaś i Małgosia” jest musicalem z wieloma utworami śpiewanymi. Natomiast „Czerwony kapturek” jest interaktywny, czyli jest to gra aktorów z publicznością, ale pojawiają się także piosenki. Na koniec „Trzy świnki”, będące przedstawieniem w formie klasycznej, w której istotna jest gra aktorka. Repertuar spektakli jest więc bogaty, mogący trafić w różne gusta publiczności.

* Jaki będzie tegoroczny program Teatru William-Es?

– Tych spektakli jest w tej edycji sześć, granych w Starej Kopalni w Klubie Montownia. Najbliższy spektakl odbędzie się 5 lipca o godz. 12.00. Jest to sztuka zarówno dla najmłodszych, jak i starszych widzów pod tytułem „Czerwony Kapturek”. Następnie 11 lipca o godz. 19.00 zaplanowany został koncert. Tym razem zapraszamy dorosłą publiczność, ale nie tylko, bowiem piosenki z lat 20-tych mogą przypaść do gustu także dzieciom oraz młodzieży. 18 lipca o godz. 19.00 odbędzie się recital piosenek i tematów filmowych. 19 lipca o godz. 12.00 to już spektakl dla młodszych widzów „Trzy świnki”, natomiast 26 lipca o godz. 12.00 na scenie wystawimy sztukę „Jaś i Małgosia”. Akcja będzie trwała cały lipiec.

* Letnia Akcja Kulturalna jest bezpłatnym przedsięwzięciem. Jak się udaje zorganizować blisko miesięczny cykl wydarzeń?

– Bezpłatną akcję udaje się nam zorganizować dzięki życzliwości przede wszystkim sponsorów, którzy chcą wspomagać przedsięwzięcie. Co roku znajdują się ludzie, którzy widzą sens tych działań artystycznych. Ta akcja się rozwija do tego stopnia, że uzyskała znaczek Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i została wpisana w obchody wydarzenia.