Książki znanych wałbrzyszan inspiracją dla odwiedzających Starą Kopalnię

1012

Stary polski aforyzm mówi, że „książki to najlepsi przyjaciele, nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”. Tego samego zdania są znani wałbrzyszanie, którzy na rzecz mieszkańców, jak i turystów przebywających w Starej Kopalni podarowali swoje ulubione lektury.

„Pokłady znanych książek w Starej Kopalni” to akcja służąca promowaniu mądrego czytelnictwa, tak by książki, które wywarły wrażenie na znanych wałbrzyszanach nie zginęły w tłumie i wpływały na wyobraźnię oraz przeżycia estetyczne gości kawiarni „Sztygarówka”. I tak przy kawie można poczytać lektury polecane przez Romana Szełemeja, prezydenta Wałbrzycha, Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską, poseł na Sejm RP, Danutę Marosz, dyrektor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu czy Jerzego Siatkowskiego, prezesa Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej. Najlepszym czasem, by sięgnąć po książkę są niewątpliwie wakacje, stąd też termin inauguracji akcji przypadł na 29 czerwca. – Chcemy pokazywać najlepsze wzorce, jakimi są zaproszeni do udziału w naszej inicjatywie znani wałbrzyszanie. Ludzie spoglądając na ich półki mogą się zainspirować. Niezwykły księgozbiór, który wspólnie zgromadziliśmy to kolejna rzecz, którą możemy się pochwalić w tym wyjątkowym miejscu – mówiła podczas dzisiejszej konferencji prasowej Anna Żabska, dyrektor Starej Kopalni. Wakacyjny odpoczynek przy książce zagwarantuje również specjalna przestrzeń przed kawiarnią, by wałbrzyszanie i turyści mogli przy okazji korzystać z kąpieli słonecznych.

Wytypowanie 10 ulubionych książek było dla znanych wałbrzyszan ogromnym wyzwaniem. – Większość osób sprawujących funkcje publiczne ma za sobą bardzo dużo lektur. Nie jest więc przypadkiem, że poproszone o wymianę 10 ulubionych książek mają problem z ich wyborem. Czytanie było i wciąż jest ogromną przyjemnością, na którą mam, o zgrozo, coraz mniej czasu. Poszatkowanie świata informacji jest tak duże, że siłą rzeczy zaczynamy reagować na coraz krótsze i obrazkowe przekazy. Powrót do książki czy też przypominanie, że jest ona szansą na refleksję to nasz obowiązek – wyjaśniał Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Książki na półkach „Sztygarówki” kształtowały znanych wałbrzyszan, są wśród nich powtarzające się egzemplarze, co dowodzi, że w pewnych momentach życia korzystali oni z podobnych wzorców. – Brakuje czasu na czytanie, ale to właśnie w wakacje jest go więcej na nadrabianie zaległości w tym temacie. Tym bardziej popieram akcję, choć było mi ciężko wybrać tylko 10 najukochańszych książek – dodała Izabela Katarzyna Mrzygłocka, poseł na Sejm RP. O młodszego czytelnika zatroszczyła się Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, która wprowadzi go doborem literatury w świat bajek. – Będą tu przychodziły różne osoby, by zobaczyć co w naszej duszy gra. Moja półka w kawiarni na pewno się powiększy – tłumaczyła Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, poseł na Sejm RP.