Książ w potrzebie

460

Rozpoczęła się zbiórka dobrowolnych datków na odbudowę dachu Zamku Książ. To odpowiedź na spontaniczne reakcje tysięcy ludzi, zarówno na terenie Wałbrzycha, Dolnego Śląska, a także na arenie całego kraju.

– Informacja o tragedii dotarła dynamicznie i bardzo szeroko. Polacy poczuli się mocno dotknięci sytuacją sprzed kilku dni. To dowód na to, jak wielką rolę odgrywa Zamek Książ w naszym kraju i jak bardzo buduje historię Dolnego Śląska. Nieszczęście to chcielibyśmy jak najszybciej mieć za sobą. Rozpoczęliśmy prace zabezpieczające na okres zimowy, przygotowujemy projekt odbudowy strychu i poddasza. Pragnę podziękować raz jeszcze za błyskawiczną reakcję strażaków z Wałbrzycha i regionu oraz wszystkim, którzy pospieszyli nam z pomocą – mówił podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 16 grudnia w Zamku Książ Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Fundacja Księżnej Daisy von Pless współpracująca z Zamkiem Książ podjęła się organizacji zbiórki pieniędzy. – Podczas pożaru nasz faceboookowy profil stał się platformą wymiany komunikacji, informacji na temat pożaru. Zdjęcia z tragedii zrobiły ogromne wrażenie na Polakach. Zbiórka dobrowolnych datków na restaurację Zamku Książ to odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne. Jesteśmy jako fundacja zaszczyceni udziałem w tak ważnym przedsięwzięciu i wierzymy, że tych pieniędzy będzie sporo – apelował o pomoc Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Cały obiekt Zamku Książ jest własnością Wałbrzycha. Ogromny ciężar prac remontowych i modernizacyjnych pokrywa od wielu lat miasto. – Wałbrzych łoży ogromne pieniądze na restaurację zabytków. Dbamy o swoje dziedzictwo kulturowe. Bardzo chcielibyśmy podziękować Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędowi Marszałkowskiemu za wsparcie. Bez niego byłoby nam zdecydowanie ciężej udźwignąć ten ciężar. Od trzech lat sukcesywnie przeprowadzamy remont dachu, który w przyszłym roku chcielibyśmy zakończyć. Gdyby nie pożar, mielibyśmy zamknięty cały proces odbudowy i modernizacji poszycia dachowego na całej bryle, łącznie z wieżami. – mówił Roman Szełemej.

Koszty odbudowy należy przyjąć na poziomie 550 tysięcy złotych. – To po oględzinach na dziś, posprzątamy i możliwe, że ta kwota jeszcze się zmieni, bo będziemy mieli dostęp do wszystkich elementów, których w tej chwili jeszcze nie widać. Jesteśmy przekonani, że ubezpieczenie pokryje całość, minął jednak niecały tydzień od pożaru. Pierwsze środki zaliczkowe już wpływają do gminy. Procedura ma trwać około 30 dni i wtedy będzie wszystko wiadomo. Na razie praca z ubezpieczycielami wygląda bardzo dobrze. W wyniku analiz może okazać się, że będą potrzebne kolejne nakłady zabezpieczające na najwyższych piętrach. Nie mamy oszacowanych kwestii instalacji, które uległy zniszczeniu, nie mamy wyceny szkód trzeciego piętra, czyli mniejszych bądź większych zalań – o stratach i wstępnych kosztach odbudowy perły Dolnego Śląska mówił Krzysztof Urbański, prezes Zamku Książ. – Otrzymaliśmy pierwszą zaliczkową wpłatę od naszego ubezpieczyciela w wysokości 100 tysięcy złotych. Jest to niestandardowe postępowanie świadczące o trosce i dbałości o tempo prac zniszczonych elementów – uzupełnił Roman Szełemej.

Nie do końca wiadomo, jakie straty poniósł Zamek Książ podczas pożaru dachu. – Mamy nadzieję, że do końca tygodnia uda się uporządkować to na tyle, że będzie można dokonać szczegółowej inspekcji – mówił Jacek Kramnik, inspektor nadzoru robót budowlanych przy wymianie pokrycia dachowego Zamku Książ.

Zamek Książ wciąż ma do dyspozycji dwa piętra, w związku z czym ruch turystyczny jest niezmienny. – Zamknęliśmy go dla turystów na dwa dni. Nie ze względu na to, co się wydarzyło w zamku, tylko ze względu na niebezpieczne wejście. Były elementy konstrukcji, które mogłyby zrobić komuś krzywdę. Na trzecim piętrze robione są pomiary, ponieważ w części instalacji pojawiła się woda i musimy mieć pewność, że tam się nic nie zdarzy, by móc otworzyć tę część zwiedzającym wyjaśniał Krzysztof Urbański.

Wsparcie zadeklarował także Zarząd Województwa Dolnośląskiego. – Na pomoc w odbudowie Zamku Książ przeznaczymy 160 tysięcymówił Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Karolina Tomza

[pp_gallery gallery_id=”41984″ width=”200″ height=”200″]