Każdy może być ceramikiem

1087

Stara Kopalnia w Wałbrzychu z dnia na dzień staje się prawdziwym Centrum Nauki i Sztuki. Wraz z rozpoczęciem ferii zimowych w dawnej kopalni Julia uruchomiono Centrum Ceramiki Unikatowej.

Obok bogatych tradycji górniczych, Wałbrzych może pochwalić się również znaną na całym świecie produkcją porcelany. Wychodząc naprzeciw ludzkiej ciekawości powstało Centrum Ceramiki Unikatowej, które sprzyja rozwojowi, jak i promowaniu działalności artystycznej, a także kultywuje wałbrzyskie tradycje poprzez organizację warsztatów ceramicznych. – Zaczynamy od przygotowania masy ceramicznej, na którą składają się różne gliny oraz mieszanki takich składników, które dają masę porcelanową, porcelitową i inne. Używamy różnych rodzajów gliny dostępnych w Polsce, wypalanych na kremowo, szaro, czerwono. Wałbrzych od zawsze słynął z produkcji porcelany, stąd też obecność masy porcelanowej. Udało nam się za aprobatą prezydenta pozykać z byłej fabryki Porcelany Wałbrzych modelki i formy do produkcji wyrobów porcelanowych znane od 1850 roku do czasów zamknięcia fabryki – mówi Roman Jacek Radomski, artysta plastyk.

Pracownicy Centrum Ceramiki Unikatowej będą edukować, jak zachowuje się masa porcelanowa i glina, jak ją lepić i formować. – Na zajęciach edukacyjnych, szczególnie dotyczą one grupy dzieci, pokażemy najprostsze techniki modelowania, aby każde mogło stworzyć swoją ulubioną postać z bajki, kochanego psa czy roślinkę – dodaje Roman Jacek Radomski.

Centrum Ceramiki Unikatowej będzie prowadziło trzy główne i najważniejsze działania jednocześnie. – Niedawno wystartowaliśmy. Zaczęliśmy od warsztatów ceramicznych i garncarskich, bo do tego jesteśmy przygotowani. Kierujemy je oczywiście do każdej grupy wiekowej, ale chcemy kłaść nacisk na zajęcia dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dla świetlic środowiskowych dla osób niepełnosprawnych, bo zasługują na to, by się nimi zająć. Drugą ważną częścią działalności centrum będą plenery artystyczne, organizowane dwa razy do roku. Zostały zaniechane dwa lata temu i chcemy do nich wrócić. Trzeci aspekt to ścieżka technologiczna produkcji porcelany sprzed kilkudziesięciu lat, czyli formowanie ręczne. Mamy sporo zasobów z byłej fabryki Porcelany Wałbrzych i będziemy z nich korzystać.

Każda zainteresowana działalnością artystyczną oraz podejrzeniem pracy ceramików osoba będzie mogła wziąć udział w warsztatach. – U nas można śledzić, jak się tę porcelanę wytwarza od początku przez zarabianie masy, odlewanie jej w formach i obrabianie surowego odlewu oraz układanie w piecach i wypalaniu na biskwit czy też szkliwienie i dekorowanieRoman Jacek Radomski zaprasza wszystkich chętnych do zabawy z ceramiką do Starej Kopalni.

Dotychczas na nudę podczas ferii zimowych w Centrum Ceramiki Unikatowej nie narzekają dzieci, wkrótce odbędą się warsztaty dla osób dorosłych.

[pp_gallery gallery_id=”45272″ width=”200″ height=”200″]