Islandzką muzyką oczarowała Wałbrzych

445

Delikatnym, ciepłym, a jednocześnie przeszywającym głosem, a także dźwiękami gitary oczarowała wałbrzyszan. Koncert jednej z najlepszych islandzkich songwriterek Halli Nordfjörd odbył się wczoraj w Klubie A Propos w Wałbrzychu.

Klimatyczny koncert w Wałbrzychu

Muzyczny wieczór rozpoczął się po godz. 20.00, a kilka słów na wstępie wygłosił Bartek Borowicz organizator m.in. koncertów songwriterki. – Halla była raz w Wałbrzychu. Jechała wtedy na występ do Kamiennej Góry. Pochodzi z Islandii i jest w Polsce już na ósmej trasie koncertowej – mówił Bartek Borowicz. Przy przyciemnionej sali na lekko oświetlonej kameralnej scenie już przy pierwszych dźwiękach gitary i wyśpiewanych w języku islandzkim słowach artystka hipnotyzowała swym ciepłym, lecz przeszywającym głosem zgromadzoną publiczność. Muzyka songwriterki z Islandii to urokliwa prostota piosenek, którym na wałbrzyskim koncercie towarzyszył akompaniament gitary. Całość kompozycji zatopiona w spokojnym, wręcz relaksacyjnym muzycznym klimacie przywodziła na myśl elfickie pieśni wprost z powieści J. R. R. Tolkiena. Koncert promował ostatnią płytę Halli Nordfjörd wydawną w sierpniu 2014 roku „Bridge”, którą można było nabyć wraz z autografem po występie.

Kim jest Halla Nordfjörd?

Artystka pochodząca z Islandii, a dokładnie z jest nie tylko wokalistką, ale także utalentowaną kompozytorka i autorką tekstów. Artystka dała wiele koncertów na Islandii (m.in. na najsłynniejszym festiwalu na wyspie – Iceland Airwaves), ale odwiedziła też inne kraje Europy jak choćby Danię, Niemcy czy Wyspy Owcze. Islandzka songwriterka ma na swoim koncie dwa minialbumy w 2011 roku – „Tip Tap”, „When I go”. Najnowszy album „The Bridge” zawiera dziewięć utworów wykonanych w języku angielskim. Przy produkcji płyty pomagał artystce Þór Eldon Jónsson współzałożyciel legendarnego zespołu Sugarcubes i wytwórni Smekkleysa, a także członek indie rockowej grupy Unun. Album został nagrany w The Lab Studio, a nad nagraniami czuwała Berit Fridahl (m.in. gitarzystka w zespole Heather Nova). Miksowaniem materiału zajmował się Þór Eldon Jónsson, a jego mastering wykonał Finnur Hákonarson. Na płycie można usłyszeć dźwięki m.in. gitary, mandoliny, harfy, kalimby oraz tamburynu.