Ich pasja wzrusza wałbrzyszan od 60 lat

1319

Udowadniają to za każdym razem, kiedy tylko zaczynają tańczyć i śpiewać. Wraz z początkiem czerwca zafundują mieszkańcom i zaproszonym do Wałbrzycha gościom dawkę niezapomnianych wrażeń, bowiem okazja jest szczególna – 60 lat istnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” zdarza się tylko raz w życiu.

Obchody z okazji okrągłego jubileuszu rozpoczną się mszą świętą w intencji absolwentów i członków Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” 5 czerwca o godzinie 16.30 w Kościele pw. Św. Aniołów Stróżów. Wtedy też zaprezentowane zostaną polskie pieśni sakralne, narodowe i regionalne. Natomiast 6 czerwca o godzinie 15.00 w hali widowiskowo-sportowej Aqua-Zdroju odbędzie się uroczysty koncert podzielony na 4 bloki tematyczne, narodowy, górniczy, międzynarodowy i regionalny. – Zaprezentujemy repertuar Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, który powstał w ciągu 60 lat. Na jednej scenie pojawi się około 140 wykonawców. Będą to zarówno przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich, studenci, osoby pracujące, jak i te, które na jubileusz przybywają z różnych stron świata. Podczas koncertu będzie także możliwość obejrzenia wielkiej wystawy przygotowanej przez naszą absolwentkę, Martę Kłos wraz z uczniami Zespołu Szkół Nr 1 w Wałbrzychu. Będzie to zbiór fotografii z 60 lat życia zespołu, przeżyć kilku pokoleń – mówiła podczas konferencji prasowej 18 maja Joanna Świątek-Czwojdzińska, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. – Każdy taniec wiąże się ze zmianą kostiumów. Zaprezentujemy ich aż 404, między innymi będą to stroje krakowskie, lubelskie, rzeszowskie czy polki górniczej.

Przygotowanie widowiska to godziny ciężkiej pracy i wylanego na parkiet potu. – Próby trwają od dawna, choć te generalne rozpoczną się 1 czerwca. Koncert w tym roku jest dosyć dynamiczny i wymaga od nas akrobatycznego przygotowania. Kilka osób doznało już kontuzji. Te zaangażowane w życie zespołu na pewno wystąpią, choć jeśli zdrowie nie pozwoli to w innym charakterze – dodaje Sylwia Sałamaj, instruktor Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.

Na widownię zaproszony jest cały Wałbrzych, a zainteresowanie, by uczestniczyć we wspólnym świętowaniu wzrasta z dnia na dzień. I choć hala widowiskowo-sportowa ma spore możliwości, warto jak najprędzej zdecydować się na zakup wejściówki na koncert jubileuszowy. Kwoty wahają się w przedziale cenowym od 10 do 20 złotych w zależności od wyboru miejsca. Wszelkie informacje dotyczące możliwości uczestnictwa w wydarzeniu znajdują się na stronie zpit.pl. Natomiast prężny nabór do zespołu dla osób chętnych pokochać folklor i oddać się wielopokoleniowej pasji jak zapowiadają jego przedstawiciele rozpocznie się od września.