Górniczy Wałbrzych przyjął Bronisława Komorowskiego

719

Po Andrzeju Dudzie i Januszu Korwin-Mikke nastał czas na wizytę Bronisława Komorowskiego, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Oficjalne zaproszenie do wizyty w Wałbrzychu otrzymał od prezydenta Wałbrzycha, Romana Szełemeja.

Bronisław Komorowski wraz z małżonką odwiedził Starą Kopalnię, po czym udał się do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, by następnie zatrzymać się w Zamku Książ. W spotkaniu w Starej Kopalni wzięli udział przedstawiciele wałbrzyskiej społeczności, w tym emerytowani górnicy. – To dla nas miejsce symboliczne, pielęgnuje nasz wielki szacunek dla tysięcy wałbrzyskich górników, którzy pod tą ziemią zostawili zdrowie, a często i życie. Kiedyś kopalnia była sercem gospodarki Dolnego Śląska, przez wiele lat Polski. Cieszymy się tym bardzej, że prezydent przyjął zaproszenie do odwiedzin tego miejsca, jest to dla nas moment wyjątkowy. Wyrażamy ogromny szacunek, że głowa państwa jest wśród nas – powitał Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Mamy za sobą etap kilkudziesięciu lat, od 1995 roku, w którym zmierzamy się z tym, co jest pogórniczą, niełatwą rzeczywistością od aspektu społecznego aż po gospodarczy. Wizyta prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest dla nas dowodem na to, że nasza społeczność obrała drogę, która zawsze była charakterystyczna dla ludzi tego miejsca – ciężkiej pracy, wykuwania własnej drogi przyszłości dla Wałbrzycha i całej aglomeracji. Park Wielokulturowy to nasz wspólny wysiłek, dzięki któremu historia pozostanie wśród nas, ale myślimy o przyszłości. Pan prezydent swoją obecnością wspiera, że właśnie tak należy robić. Życzymy dalszej determinacji i wspaniałej roli reprezentowania tych, którzy chcą rozwijać nasz kraj.

Spotkanie w Starej Kopalni dotykało tematyki górniczej. Bronisław Komorowski miał okazję odwiedzić wałbrzyską dumę i nie krył wzruszenia z wizyty w Wałbrzychu. Do górników kierował swoje słowa, by z satysfakcją patrzyli na wykonaną przed laty pracę w Kopalni Julia, a w dzisiejszym elemencie utrwalenia historii – Miejsce to zamienia się w pamiątkę po górniczym Wałbrzychu. Zadbaną, piękną, kształtującą pamięć i wrażliwość obecnych i przyszłych mieszkańców Wałbrzycha, Dolnego Śląska, ale i całej Polski. Pamiętam doskonale z czasów dzieciństwa istniejącą legendę górniczego miasta wraz z opowieścią o ryzykownej pracy, problemach życia górniczego. Był to obraz z trudem zakorzeniającej się polskości związanej z osobami, które przybywały z całej Europy w wyniku migracji za pracą, przesunięć granic. Wałbrzych w dalszym ciągu jest doświadczany przez niełatwą historię, każdy etap wiązał się z głębokimi zmianami. Świat się zmienia i musimy się do tego dostosowywać, a na przebytą drogę warto patrzeć z punktu widzenia tego, czy może stanowić podstawę do optymistycznego patrzenia w przyszłość – mówił Bronisław Komorowski, prezydent RP.

Bronisław Komorowski widząc zmiany zachodzące w Wałbrzychu gratulował mieszkańcom i władzom rytmu pracy i chęci owych zmian. – To „łapanie” w porę wielkiej, nowej szansy. Trzeba niektóre rozdziały zamykać. Trzeba zamykać je mądrze. Patrząc na kopalnię uważam, że rozdział górniczej historii zamknięto zarówno mądrze, jak i pięknie – dodał Bronisław Komorowski.

Nowym rozdziałem w historii Wałbrzycha przemysłowego dla prezydenta RP jest utworzenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Przy tej okazji pragnę złożyć życzenia całej społeczności Wałbrzycha, by potrafiła się cieszyć tą pracą i budową lepszej przyszłości tego miasta, bo na to zasługuje. W trudnych warunkach wykuwają się charaktery, ludzkie postawy, które sprzyjają, aby z odwagą dążyć do uchwycenia w porę nowych szans. Życzę, aby Wałbrzych zyskiwał na urodzie i rozwiązywaniu trudnych problemów – prezydent RP złożył serdeczne życzenia wałbrzyszanom, aby ci nie poddawali się w tworzeniu lepszej przyszłości tego miasta.

Bronisław Komorowski wspomniał o poznawaniu Wałbrzycha przez pryzmat filmu „Sztuczki”. – W tym filmie odnajdowałem to, co starałem się ciągle przekazywać, że świat może iść za przyczyną naszej pracy i odwagi w dobrą stronę. Życzę, aby właśnie ten klimat trochę takich sztuczek, bez żadnych sztuczek tylko poprzez ciężką pracę zyskiwał na znaczeniu – wspominał Bronisław Komorowski.

W imieniu lokalnej społeczności i górników pracownicy Starej Kopalni podziękowali za wizytę w Wałbrzychu, wręczając prezydentowi RP górnicze czako, a jego małżonce bukiet kwiatów od Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Podczas spotkania para prezydencka malowała wałbrzyską ceramikę, aby dochód z jej sprzedaży przeznaczony został na Hufiec ZHP Ziemi Wałbrzyskiej.

[pp_gallery gallery_id=”54822″ width=”200″ height=”200″]