Folklor w wielu odsłonach. Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” świętował swoje 60-lecie

697

Ponad stu wykonawców, czterysta kostiumów, a przede wszystkim wyszlifowany pod okiem najlepszych talent, który podczas Koncertu Jubileuszowego z okazji 60-lecia Zespołu Pieśni i Tańca obejrzało ponad tysiąc widzów. Zebrani w Aqua-Zdroju podziwiali z zapartym tchem niecodzienne widowisko.

60 lat minęło. To ogromny wysiłek. Niepohamowany upór. Codzienna praca. Rodzinna atmosfera. Przyjaźnie, które trwają do dzisiaj. Takie wartości wpajane są zespołowiczom od początku istnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, którego założycielem był Józef Szurko. To on przekazał młodzieży przed sześćdziesięcioma laty takie wartości jak obowiązkowość, rzetelność, uczciwość, szacunek wobec drugiego człowieka. Ta historia, mimo zawieruch w naszym regionie wciąż trwa, a wychowankowie z pokolenia na pokolenia przekazują sobie wpojone dawniej zasady. Dali tego dowód 6 czerwca podczas Koncertu Jubileuszowego z okazji 60-lecia Zespołu. – Jestem jednym z niewielu, który nie tańczył w tym zespole. Dziś mamy koncert dla zespołu, dla tych, którzy go tworzyli i nadal tworzą jego historię. Przyłączam się do gratulacji i wyrazów głębokiego szacunku dla twórców tej instytucji, pokoleń wałbrzyszan, którzy rozsławiają imię zespołu na całym świecie. Mrówczą pracą tworzyli dzisiejszą postać ważnej dla Wałbrzycha instytucji – gratulował dotychczasowych sukcesów Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Jako prezydent tego miasta mam moralny obowiązek podziękować moim poprzednikom, którzy przez 60 lat w różnych okolicznościach podtrzymywali, wspierali, finansowali i uczestniczyli w życiu zespołu, co pozwoliło na dzisiejsze spotkanie.

Zespół zaprezentował kulturę narodową i regionalną Polski. Pochwalił się również dorobkiem zaczerpniętym z licznych wyjazdów zagranicznych. Brazylia, Chiny, Czechy, Słowacja, Francja, Bułgaria i Ukraina – te kraje zagościły 6 czerwca w Aqua-Zdroju. Widzowie mogli zapoznać się z historią i przeżyciami zespołu, dzięki wystawie przygotowanej przez absolwentkę zespołu Martę Kłos wraz z uczniami Zespołu Szkół Nr 1 w Wałbrzychu.

Gośćmi Koncertu Jubileuszowego byli także: Andrzej Kosiór, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, posłanki Izabela Katarzyna Mrzygłocka oraz Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Henryk Gołębiewski, senator V kadencji i poseł na Sejm V i VI kadencji, Zygmunt Nowaczyk, wiceprezydent Wałbrzycha, Maria Romańska, przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha, ksiądz biskup Ignacy Dec, proboszcz Parafii pw. Św. Aniołów Stróżów Waldemar Rusin, radni, samorządowcy, dyrektorzy instytucji kulturalnych i szkół, absolwenci, rodziny i przyjaciele Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.