Dobroć serca dla Borysławia

550

Do Borysławia na Ukrainie wyjechwczoraj rano samochód z darami z Wałbrzycha. Wynajętym busem pojechało 114 kartonów z odzieżą, artykułami szkolnymi, medycznymi, żywnością i masą innych rzeczy. Wszystko nowe, o wartości w sumie 74,5 tysiąca złotych.

12 listopada o godzinie 09:00 zostały przekazane dary dla osób potrzebujących w Borysławiu (Ukraina). Łącznie do pokonania bus ma około 750 km. Wszystkie zebrane dary zostały zapakowane w kartony i opisane. W zbiórce pomagali przedstawiciele szkół, kierownicy marketów. –To są dary od mieszkańców Wałbrzycha dla partnerskiego miasta Borysławia na Ukrainie, dla jego mieszkańców i szkół, jak również po części dla szpitala. Ogólna wartość darów, jakie zebraliśmy w okresie około trzech tygodni, wynosi około 75 tys. złotych. Do akcji włączyli się również księża, który podczas mszy ogłosili, gdzie jest zbiórka i co należy składać. Najwięcej darów udało się zebrać na Podzamczu. Jeśli chodzi o pojedyncze osoby, to wiele z nich przynosiło dary do Ratusza, skąd zostały one odebrane i zapakowane – mówił Wiesław Basa, koordynator akcji. Podczas przekazywania darów gościem był Adam Piotrowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej. – Jeszcze tak niedawno, w zeszłym tygodniu byłem w Borysławiu, żeby zobaczyć, jak wygląda sytuacja w tym miasteczku. Podczas rozmowy z Merem Borysławia Volodymirem Firmanem, który poprosił o pomoc władze Wałbrzycha i jego mieszkańców, dowiedziałem się , że sytuacja tego miasta jest bardzo krytyczna. Widziałem na sklepowych półkach żywność, która podrożała o 100%, a wynagrodzenia za pracę są takie same, a bywają przypadki, gdzie są wypłacane niższe pensje pracownikom. Bezrobocie w Borysławiu jest bardzo wysokie, wszystko za sprawą konfliktu na Ukrainie. Borysław dawniej było najbogatszym miastem w Polsce przedwojennej, liczyło ponad 30 tys. mieszkańców, a teraz jest jednym z najbiedniejszych miast, mieszkańców jest zalewnie 15 tysięcy. A zarejestrowanych tam Polaków jest 3.5 tysiąca. Jako Stowarzyszenie Ziemi Drohobyckiej cały czas staramy się pomagać mieszkańcom miasta, jak tylko umiemy. Zebrane rzeczy w Wałbrzychu bardzo pomogą tamtejszym ludziom, szkołom i szpitalowi- tłumaczył Adam Piotrowski. Ogółem zebrano łącznie dary na kwotę 74 tys. 450 złotych. W tym wyróżnić można:

– odzież męską, damską, dziecięcą – 27 tys. 400 złotych

(98 kurtek, 32 pary butów, 20 swetrów, 9 kombinezonów, 10 kompletów odzieży przeciwdeszczowej, 270 par skarpet, 60 par rękawic, 69 plecaków, 69 toreb)

– artykuły szkolne – 20 tys. 400 złotych

(1060 zeszytów, 600 długopisów, 150 kompletów kredek i pisaków, 43 plecaki szkolne)

– artykuły medyczne – 13 tys. 500 złotych

(rękawice chirurgiczne, strzykawki, venflony, maseczki ochronne, igły jednorazowe, cewniki, plastry opatrunkowe, materace)

– żywność – 5 tys. 800 złotych

(590 kg konserw, 385 kg cukru, mąki, makaronu, ryżu, 17 kg słodyczy)

– środki higieniczne – 3 tys. 320 złotych

(mydło, szampon, opaski elastyczne, opaski z gazy, woda utleniona, pasta do zębów, proszek do prania)

– i inne – 4 tys. 120 złotych

(60 sztuk kocy, 18 sztuk śpiworów, 1 sztuka skaner, 2 sztuki drukarki)

[pp_gallery gallery_id=”37153″ width=”200″ height=”200″]