Do wałbrzyskich szkół powrócą gabinety stomatologiczne

964

Próchnica zębów jest chorobą społeczną. Obejmuje sporą grupę dzieci szkolnych. Aby zapobiegać jej rozpowszechnianiu stosowane są wielokierunkowe działania, w tym również kształtowanie wiedzy prozdrowotnej oraz prowadzenie działań profilaktycznych. Tak będzie w Wałbrzychu.

Pierwsze gabinety stomatologiczne uruchomione zostaną jeszcze w tym roku. Utworzone będą w pięciu placówkach oświatowych, tj. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 im. Aliny i Czesława Centkiewiczów, Publicznej Szkole Podstawowej Nr 15 im. Jana Kochanowskiego, Publicznej Szkole Podstawowej Nr 17 im. Marii Konopnickiej, Publicznej Szkole Podstawowej Nr 21 im. Olimpijczyków Polskich oraz w II Liceum Ogólnokształcącym. Inicjatorem programu profilaktycznej opieki stomatologicznej, zapobiegającemu rozwojowi próchnicy zębów i chorób przyzębia u dzieci i młodzieży z wałbrzyskich szkół podstawowych i gimnazjalnych na lata 2015 – 2017 jest Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Biuro Inwestycji, we współpracy z Lechem Walusiakiem, architektem i członkiem zespołu, wykonuje już prace projektowe tych pięciu gabinetów. W przekazanym programie jest między innymi koncepcja funkcjonalno-użytkowa takiego gabinetu. Składa się ona z wszystkich rzeczy, które są potrzebne do akceptacji przez sanepid oraz NFZ. W każdym gabinecie będzie taki sam program obejmujący edukację, profilaktykę i leczenie zachowawcze. Docelowe wyposażenie tych pięciu gabinetów to jednorazowy wydatek w granicach 540 tysięcy złotych. Ich roczne utrzymanie nie powinno przekroczyć około 1 miliona 200 tysięcy złotych – mówił Roman Szełemej. – Docelowo, wedle wstępnych szacunków koszt rocznej opieki stomatologicznej nad wszystkimi dziećmi i młodzieżą wyniesie około 3,5 do 4 milionów złotych. Liczymy na poważne wsparcie ministerstwa. Wiem, że to się uda i od września uruchomimy pięć gabinetów.

Program został skrupulatnie przygotowany przez cały zespół. – Mamy nadzieję, że plan się powiedzie. Gabinety stomatologiczne, funkcjonujące kiedyś w szkołach, miały się dobrze. Musimy do tego wrócić, bo potrzeby są ogromne. Takie działania pozwolą podnieść świadomość dbania o uzębienie od najwcześniejszego okresu życia – wspomniał Zygmunt Nowaczyk, zastępca prezydenta Wałbrzycha.

Miasto ma bogate tradycje, jeśli chodzi o profilaktykę i leczenie zębów. W latach 90. było w czołówce krajowej pod względem ilości gabinetów oraz efektów leczenia. – Światowa Organizacja Zdrowia określa cele, do jakich społeczeństwa powinny dążyć. Jednym jest to, żeby dwunastoletnie dzieci miały mniej niż trzy zęby zajęte próchnicą. Na dzień dzisiejszy jesteśmy blisko sześciu zębów. Musimy zrobić wszystko, żeby wrócić do dobrych wskaźników – mówił Maciej Żak, prezes Centrum Stomatologii „STOMAX” w Wałbrzychu.

W gabinetach na pełnym etacie pracować będą higienistki stomatologiczne, uprawnione do samodzielnej pracy w jamie ustnej oraz lekarze. Szkolne gabinety będą działać na zasadach profilaktyczno-leczniczych. – Chcemy przełamać u dzieci dentofobię. Higienistki pokażą, jak prawidłowo myć zęby czy jaką szczoteczkę i pastę do zębów wybrać. Są dzieci, które poza edukacją nie będą potrzebowały naszej pomocy, ale są i takie, które są szczególnie narażone na próchnicę. Dla zagrożonych grup będzie zupełnie inny program – dodał Maciej Żak.

Podczas kolejnych lat uruchomione zostaną gabinety stomatologiczne jeszcze w kilkunastu wałbrzyskich szkołach.

[pp_gallery gallery_id=”44849″ width=”200″ height=”200″]