Czy powstanie „Diamentowa Ścieżka Zdrowia”?

881

O jej utworzenie zabiega Ryszard Nowak, radny Rady Miejskiej Wałbrzycha. Powstała na bazie byłego torowiska, biegnącego przez Szczawno-Zdrój, Wałbrzych i Boguszów-Gorce, ścieżka byłaby formą spędzania czasu dla pieszych i rowerzystów.

Pomysł narodził się kilka lat temu, natomiast światło dzienne ujrzał 31 marca wraz z zapytaniem kierowanym do Romana Szełemeja, prezydenta Wałbrzycha o możliwość utworzenia „Diamentowej Ścieżki Zdrowia”. Spacerującym tędy mieszkańcom trzech gmin marzy się droga z prawdziwego zdarzenia. – To przepiękny teren z ogromnym potencjałem. Sądzę, że byłaby to najpiękniejsza ścieżka dla pieszych, rowerzystów czy narciarzy biegowych w Polsce. Spotykając tutaj naszych mieszkańców słyszę prośby o lepszą drogę. Dla rozwoju tężyzny fizycznej i kondycji, a także zdrowia psychicznego – mówi dla „Region Fakty” Ryszard Nowak.

Już niebawem Aglomeracja Wałbrzyska otrzyma transzę pieniędzy na infrastrukturę drogową. To ponad 900 milionów złotych. Radny w związku z tym widzi szanse na powstanie „Diamentowej Ścieżki Zdrowia”. Trasa liczy około 22 kilometrów. – Z tychże środków można byłoby pokusić się o wykonanie trasy, jej utwardzenie, bo obecny tłuczeń kolejowy nie sprzyja miłym spacerom. Ścieżka położona jest w urokliwej otulinie góry Chełmiec, okolica cieszy oko. A dlaczego taka nazwa? Kiedyś Wałbrzych żył z przemysłu górniczego, a ów węgiel był właśnie jak diament – dodaje radny.

Droga nie jest zamknięta, a w odpowiedzi Biura Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu czytamy, że w chwili obecnej toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji pod nazwą „Budowa nowego odcinka drogi od obwodnicy Szczawna-Zdroju do drogi wojewódzkiej nr 375”, w związku z czym charakter byłego torowiska kolejowego będzie określony dopiero pod zakończeniu postępowania. – Nawet gdyby powstała obwodnica między Szczawnem-Zdrój a Wałbrzychem ścieżka nie wadziłaby w tej inwestycji. Sprawa na pewno jest otwarta i gorąco wierzę, że pan prezydent się pochyli nad tym pomysłemRyszard Nowak liczy, że marzenie się ziści.

A co na to sami mieszkańcy? Spacerują i również jak radny mają nadzieję na zrealizowanie planu „Diamentowej Ścieżki Zdrowia. – To miejsce to diament, perełka Wałbrzycha, ścieżka jest pięknie położona i łączy trzy gminy. Pamiętam jak były tu jeszcze tory kolejowe i chadzałem tędy z rodziną. Teren jest w 50% przygotowany pod ścieżkę i nie wymaga ogromnego wkładu pracy i finansów – chwali pomysł Waldemar Gruntkowski, mieszkaniec dzielnicy Biały Kamień. Również na spacery w te okolice wybierają się przedszkolaki z Przedszkola „Na Zielonym Wzgórzu” – Bywamy tutaj podczas dobrej pogody, ale ciężko się chodzi po starym nasypie kolejowym. W przedszkolu nie mamy otwartej przestrzeni, a właśnie tutaj dzieci mogą bawić się na świeżym powietrzu i wśród przepięknej zieleni Anita Petry z Przedszkola „Na Zielonym Wzgórzu”.

Temat „Diamentowej Ścieżki Zdrowia” pozostaje otwarty. Niewykluczone więc, że dawna linia kolejowa Szczawno-Zdrój – Boguszów-Gorce będzie służyć mieszkańcom w trzech obszarach życia, fizycznego, psychicznego i społecznego.

[pp_gallery gallery_id=”55759″ width=”200″ height=”200″]