„Ceramik” otwiera drzwi

1605

Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju zaprasza na „Drzwi otwarte” dla kandydatów do liceum i technikum. 10 kwietnia szkoła wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom młodzieży gimnazjalnej z Wałbrzycha i okolic.

W roku szkolnym 2015/2016 „Ceramik” ogłosi nabór na kierunki w liceum ogólnokształcącym do klasy artystycznej, medycznej z promocją zdrowia i turystyczno-fotograficznej, w technikum wykształci techników ochrony środowiska, inżynierii środowiska i melioracji, leśnika, spedytora, natomiast w zasadniczej szkole zawodowej w zawodach takich jak krawiec i ogrodnik. – W tym roku oferta jest bardzo bogata. W myśl naszego planu otwieramy dodatkowe klasy w szkole zasadniczej i być może w policealnej szkole dla dorosłych. Poszerzamy również ofertę w klasach licealnych i technikum – mówi Ilona Mróz, wicedyrektor Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju. – Dotychczas największym zainteresowaniem cieszył się technik ochrony środowiska. W tamtym roku powodzeniem cieszyła się także klasa licealna o profilu medycznym z promocją zdrowia, stąd też proponujemy uczniom kontynuację nauki w policealnej szkole dla dorosłych w zawodzie terapeuta zajęciowy, masażysta i dietetyk, bo nie każdy z nich pójdzie na studia.

Wszystkie klasy w technikum mają praktyki zawodowe. Nierzadko zdarza się, że uczniowie kontynuują współpracę z tymi zakładami. Część pracodawców zwraca się do szkoły z zapotrzebowaniem na konkretne kierunki kształcenia. – Nasze technikum idzie w zielone klasy, czyli ekologiczne kierunki, wobec czego współpraca z firmami jest bardzo szeroka. W tej chwili dostaliśmy zapotrzebowanie na kształcenie w zawodzie ogrodnika. Do Powiatowego Urzędu Pracy wpływają oferty tego typu, dlatego postanowiliśmy w myśl zielonych klas otworzyć kierunek ogrodnik. Jest również spore zapotrzebowanie na krawca, ten kierunek również otwieramy. W ramach promocji szkoły staramy się robić wywiad wśród gimnazjalistów. Sądzimy, że będą nami zainteresowani, bo po oferowanych przez nas kierunkach czeka na nich praca – dodaje Ilona Mróz.

W rozwoju szkoły pomógł projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku”. Dzięki niemu szkoła wyposażona jest w różnego rodzaju sprzęt. – To głównie sprzęt do terenowego badania środowiska, chodzi nam o to, aby uczniowie nie uczyli się tylko w szkole, ale mieli możliwość wykorzystania wiedzy w praktyce, wychodząc poza teren szkoły, pracując na urządzeniach, na których pracować będą w przyszłej pracy – tłumaczy wicedyrektor.

Uczniowie w związku z realizacją projektu mieli możliwość pozyskania kwalifikacji zawodowych. – Były to zupełnie inne kwalifikacje od tych, które otrzymują po zakończeniu technikum. Były to kursy magazyniera, obsługi kas fiskalnych, barmana na poziomie podstawowym czy baristy, czyli zawody, które na ten moment mogą wykorzystywać w pracy sezonowej – wyjaśnia Sylwia Augustyn, nauczyciel w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju

Chętnych do poznania szkoły gimnazjalistów władze i nauczyciele zapraszają 10 kwietnia od godziny 9.00. Podczas corocznych „Drzwi otwartych” sporo się tutaj dzieje.

Foto: dolny-slask.org.pl