Centrum NGO miejscem dialogu

456

Dzisiejsze przedpołudnie było szczęśliwe dla wałbrzyskich organizacji pozarządowych, które uroczyście otworzyły Centrum NGO w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Jego operatorem jest Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej oraz Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Obie jednostki prowadzą działalność polegającą na wspieraniu innych organizacji oraz aktywności obywatelskiej, tak szeroko rozumianej. Dzięki temu Stara Kopalnia jeszcze bardziej będzie tętnić życiem. – W takim momencie serce rośnie, bo do tej pory przez kilka miesięcy Stara Kopalnia kojarzyła mi się jedynie z gigantyczną inwestycją w rozumieniu materialnym. Jeszcze półtora roku temu w tym miejscu widzieliśmy obraz jak po wojnie. Oglądając zdjęcia sprzed dwóch lat aż ciężko uwierzyć, że powstało Centrum Nauki i Sztuki. Bez dzisiejszego wydarzenia, jak i koncertów, które się tutaj odbywają oraz licznych przedsięwzięć, inwestycja nie miałaby sensu. Szczególna okoliczność, jaką jest otwarcie Centrum NGO spowoduje, że od tego momentu trwale zacznie się tutaj coś realizować. Nie tylko Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Zespół Pieśni i Tańca, Centrum Ceramiki Unikatowej czy administracja Starej Kopalni, ale codzienny rytm organizacji pozarządowych będą budować przekonanie, że to miejsce żyje – życzył sukcesów Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Życzę wiary, że można góry przenosić.

Radość z nowego przedsięwzięcia towarzyszyła również Annie Żabskiej, dyrektorowi Starej Kopalni. – Mam nadzieję, że Centrum NGO będzie przyciągać jak najwięcej innych organizacji. Że wspólne działania będą generować kolejne pomysły i sprawią, że wałbrzyszanie otworzą się na dialog obywatelski – mówiła Anna Żabska.

Centrum NGO to miejsce w formie inkubatora otwarte dla organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych oraz nieformalnych grup działających na obszarze Aglomeracji Wałbrzyskiej. – To właśnie tutaj będziemy prowadzić działania społeczno-kulturalne, zbierać wszystkie organizacje przy maksymalnym wykorzystaniu miejsca i lokalu. Wesprzemy merytorycznie, technicznie i organizacyjnie, szczególnie początkujące grupy i osoby otwierające organizacje, fundacje czy stowarzyszenia – tłumaczyła Magdalena Sawicka, koordynator Centrum NGO. – Ludzie najczęściej pytają nas o możliwość pozyskania środków na działalność statutową, o księgowość, zarządzanie zespołem czy też partnerstwo i jego formy. W nowej siedzibie chętnie udzielimy wszelkich porad w zakresie zagadnień związanych z funkcjonowaniem i zarządzaniem organizacji pozarządowych.

Do dyspozycji Centrum NGO oddany został cały budynek, czyli trzy piętra. Na parterze znajdzie swoje miejsce koordynacja całej inicjatywy, pozostałą przestrzeń wypełnią biura i miejsca warsztatowe. Oferta nowej wałbrzyskiej inicjatywy sięga także do szkoleń i zajęć edukacyjnych dotyczących wzmacniania idei społeczeństwa obywatelskiego, integracji społecznej oraz profesjonalizacji działań organizacji pozarządowych. Organizacje i lokalne instytucje będą mogły wzajemnie wymieniać się informacjami i doświadczeniami. Dzięki spotkaniom, prezentacjom, piknikom i targom zintegrują się środowiska lokalnych obywateli.

[pp_gallery gallery_id=”49960″ width=”200″ height=”200″]