By uczyć tolerancji

595

Nie patrz na to w jakim kraju, jaki kolor dzieci mają. Tak śpiewała Majka Jeżowska w piosence „Kolorowe dzieci”. Pod takim też hasłem przebiegło spotkanie „Biznesu na obcasach”. Tym razem w Białej Sali w Szczawnie Zdroju spotkały się panie, by posłuchać wyjątkowej historii prosto z Surinamu.

20 lutego gościem specjalnym cyklicznych spotkań „Biznesu na obcasach” była Katarzyna Wujczyk, założycielka wielokulturowego projektu „Kolorowe dzieci”. – Powstał on dzięki mojej córce, która ma 7 lat i idąc do pierwszej klasy szkoły podstawowej okazało się, że jest jedyną czarnoskórą dziewczynką w szkole. Początek września przyniósł zamknięcie, smutek i niechęć do szkoły. Czułam się bezsilna, nie wiedziałam, co mam zrobić. Napisałam na swojej facebookowej tablicy o problemie, który nas dotknął oraz prośbie, aby poznać dzieci w podobnej sytuacji albo takie, które nie boją się inności. Na apel odpowiedziały mamy z Polski i różnych zakątków świata. Tak to się zaczęło – mówi Katarzyna Wujczyk.

Projekt „Kolorowe dzieci” stał się odpowiedzią na nietolerancję wobec innego koloru skóry i obcokrajowców w naszym otoczeniu. – Pokazujemy z moją córką Samiloby, że każdy z nas jest inny i że to jest właśnie fajne. Podczas warsztatów, które organizujemy dzieci lepiej się poznają, bawią i uczą swojej różnorodności. Dotychczas odbyły się kilkakrotnie we Wrocławiu. W Warszawie natomiast zorganizowaliśmy charytatywny pokaz mody przy piosence Majki Jeżowskiej „Kolorowe dzieci”. Cała inicjatywa nabiera tempa. Skupiam się na dzieciach, ale z rodzicami również rozmawiam, bo to oni mają wpływ na ich patrzenie na świat. Sami, dzięki projektowi stała się pewniejsza, zna swoją wartość. Ten cel został osiągnięty, ale nie spoczywam na laurach poszukując nowych wyzwań – dodaje Katarzyna Wujczyk.

Projekt „Kolorowe dzieci”, mimo niedługiej działalności, rośnie w siłę. Jego założycielka nawiązała współpracę z Omenną Mensah i jej Omenna Foundation, Jose Torresem, a także z Magdaleną Sawicką, organizatorką Brave Kids w Wałbrzychu. Już niebawem usłyszymy o ich wspólnych inicjatywach.

[pp_gallery gallery_id=”47575″ width=”200″ height=”200″]