Budżet wytrzyma?

606

Takiego natężenia inwestycji w Wałbrzychu nie było już od dawna. Po wieloletnim okresie stagnacji prezydent Roman Szełemej zaczął modernizacyjny boom. Przede wszystkim remontowane są drogi. Oprócz słów pochwały i ogólnej aprobaty, coraz częściej słyszy się jednak głosy, szczególnie ze strony opozycji, że inwestycji jest za dużo i budżet tego nie wytrzyma. – Wałbrzych rozwija się na zasadzie sinusoidy. Nic nie robimy, spadamy, potem robimy, robimy i idziemy w górę, a potem – budżet jest tak napięty, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że za chwilę znowu zaczniemy spadać – mówi Szymon Heretyk, kandydat na prezydenta Wałbrzycha z ramienia SLD.

Inwestycja goni inwestycję

Remont ulicy Wrocławskiej, Kusocińskiego, modernizacja pl. Magistrackiego – inwestycje długo by wymieniać. Prezydent Roman Szełemej po objęciu urzędu po odchodzącym w aferze skandalu Piotrze Kruczkowskim postawił na rozwój i skutecznie do niego prowadzi. W rezultacie dziś Wałbrzych to już nie to samo miasto co jeszcze kilka lat temu. Gdy mieszkańcy nie kryją zadowolenia, opozycja podnosi alarm, że nadmiar inwestycji doprowadzi do przeciążenia budżetu. – Z rozwojem Wałbrzycha jest jak z sinusoidą. Jest znaczny wzrost w górę po okresie spadania i nie ma się co dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że przez ostatnich 10 lat w mieście nic nie było robione. Nasuwa się jednak pytanie, czy po tym okresie wzrostu, znów nie nastąpi spadek. Budżet miejski jest dziś napięty do granic możliwości, boję się, że nie wytrzyma – mówi dla „Region Fakty” Szymon Heretyk, kandydat na prezydenta miasta z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Urząd Miejski w Wałbrzychu uspokaja jednak, że wszystko jest pod kontrolą. – W chwili obecnej planowane wydatki majątkowe miasta Wałbrzycha to kwota 352 691 073 zł, przy budżecie na poziomie ok 800 milionów zł. Wałbrzych konsekwentnie nadrabia zaległości, które spowodowane były głównie przez utratę praw grodzkich. Wysokie nakłady inwestycyjne to przede wszystkim wzrost potencjału miasta, jego majątku. Wszystkie zadania mają zapewnione finansowanie – informuje rzecznik prasowy wałbrzyskiego magistratu Anna Żabska. – Kwota zadłużenia miasta na 31 grudnia 2014 roku, po odjęciu kredytów zaciągniętych na zadania dofinansowane z Unii Europejskiej, nie powinna przekroczyć 270 561 594,86 zł przy planowanych dochodach ogółem 644 190 924 zł. Wskaźnik zadłużenia, przy uwzględnieniu ustawowych wyłączeń, wynosi w Wałbrzychu 42 %, (przy limicie na poziomie 60%) – dodaje.

Więcej o sprawie w dzisiejszym wydaniu tygodnika „Region Fakty”.