Anna Żabska nowym dyrektorem Starej Kopalni

2707

Podczas pierwszej po wyborach konferencji w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu prezydent Roman Szełemej mówił o zmianach, zarówno w urzędzie, jak i w Starej Kopalni.

Zmiany są nowym etapem rozwoju i realizacji projektu Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki. – Odwołałem dyrektora Mirosława Brożka, na którego miejsce powołałem Annę Żabską. Dziękuję jej za wieloletnią pracę w Urzędzie Miejskim w obszarze związanym z najbliższym otoczeniem prezydenta. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania urzędu w tym kształcie, w jakim on był, jak pracował bez jej poświęcenia, umiejętności i wiedzy– prezydent pożegnał Annę Żabską i życzył powodzenia w zarządzaniu Starą Kopalnią. – W oparciu o analizę dotychczasowych sytuacji i dynamikę rozwoju Starej Kopalni uznałem, że będzie to najlepsza osoba do kierowania tym projektem. To niezwykle duże wyzwanie do spełnienia.

W zmianach kadrowych wiadomość o nowym dyrektorze jest najistotniejsza, ale na tym nie koniec. – Przychyliłem się do prośby Anny Żabskiej i zgodziłem się na przejście do Parku Wielokulturowego zespołu ludzi, którzy najbliżej w ostatnich latach ze mną współpracowali. Mowa tu o Janie Jędrasiku, kierowniku Biura Kultury, Sportu, Turystyki i Spraw Społecznych, Erneście Truszkowskim, kierowniku Biura Organizacyjnego oraz Bogumile Gwoździku, który pracował w wydziale Jana JędrasikaRoman Szełemej uszczuplił kadrowo, merytorycznie i energetycznie Urząd Miejski.

Prezydent zdecydował, że nie uzupełni składu personalnego Ratusza, realizując zapowiedzi o „odchudzeniu” urzędu. – Liczę się z wydatkami. Przed nami lata, w których musimy wypracować wkłady do projektów aglomeracyjnych. W związku z tym odpływ pracowników na razie nie będzie wyrównany. – mówił Roman Szełemej.

Projekt Starej Kopalni będzie wpływał na funkcjonowanie miasta przez najbliższe lata w wymiarze kulturalnym, społecznym, wizerunkowym, gospodarczym i finansowym, ponieważ władze zakładają napływ turystów. – Na wszystkich możliwych frontach szukamy pieniędzy na dopełnienie projektu Starej Kopalni. W wyniku naszego wniosku sprzed dwóch tygodni skierowanego do ministerstwa, zaraz po uroczystości otwarcia, otrzymaliśmy pismo od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zwiększeniu dofinansowania projektu o 5 milionów 177 tysięcy złotych.

– dodał Roman Szełemej. Duże tempo i wzmożona nauka podczas pracy w Urzędzie Miejskim pomogą Annie Żabskiej w kierowaniu Starą Kopalnią. – Mam zamiar wykorzystać nabyte umiejętności w nowym projekcie. Moją rolą jest sprawienie, żeby Centrum Nauki i Sztuki było rozsławione nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówiła Anna Żabska, dyrektor Starej Kopalni. – Moim zadaniem jest także stworzenie zgranego zespołu. Poszukujemy obecnie przewodników, byłych górników, którzy żyli życiem kopalni i w interesujący osób opowiedzą zwiedzającym o funkcjonowaniu Starej Kopalni w poprzednich latach.

Karolina Tomza

[pp_gallery gallery_id=”41564″ width=”200″ height=”200″]