Znani artyści w świdnickim projekcie „Czas na teatr”

910

Krakowscy aktorzy Narodowego Starego Teatru m.in. Anna Dymna, Ewa Kolasińska, Błażej Peszek, Bolesław Brzozowski czy współpracujący ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury Juliusz Chrząstowski wezmą udział w najnowszym świdnickim projekcie „Czas na teatr/Teatr na Czasie”, który odbędzie się w dniach od 11 do 14 września. Wśród licznych wydarzeń m.in. spotkań autorskich, spacerów tematycznych, warsztatów teatralnych czy Salonu Poetyckiego nie zabraknie wielokrotnie nagradzanego spektaklu „Trylogia” będącego adaptacją Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jana Klaty. O najnowszym teatralnym przedsięwzięciu opowiadali dziś w Galerii Fotografii w Świdnicy jego organizatorzy.

W spotkaniu wzięli udział prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Anna Rudnicka oraz pochodzący ze Świdnicy aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a także koordynator projektu Alchemii Teatralnej Juliusz Chrząstowski. – Do organizacji tego wydarzenia sprowokowało nas kilka różnych rzeczy. Po pierwsze 70 lat teatru w Świdnicy, bo właśnie w 1945 roku po raz pierwszy polskie spektakle miały miejsce na świdnickiej scenie. Drugi pretekst to 250-lecie Teatru Publicznego w Polsce, a rok bieżący jest ogłoszony rokiem teatru przez Sejm RP, ale to nie wszystko. Ważne jest to, że świdnicka scena wciąż żyje – mówiła prezydent Świdnicy. Jak podkreśliła Beata Moskal-Słaniewska funkcjonowanie teatru w Świdnicy opiera się na ogólnopolskich spektaklach wystawianych na świdnickiej scenie, ale także licznych działaniach teatralnych inicjowanych i organizowanych przez lokalnych animatorów i działaczy kultury.

Czas na teatr

Najnowszy projekt teatralny „Czas na teatr”, który zaplanowano w dniach od 11 do 14 września zaprezentowała dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury. – Szczególnym walorem projektu jest edukacja, a wydarzenie ma kilka głównych punktów. Już w piątek 11 września odbędą się spacery tematyczne po Muzeum Dawnego Kupiectwa. Jest to propozycja dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Następnie odbędą się spotkania z aktorami Narodowego Starego Teatru w szkołach podstawowych z aktorami – Katarzyną Chrzanowską i Juliuszem Chrząstowskim – przedstawiała program Anna Rudnicka. Każdego dnia na przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będą czekały liczne spotkania z krakowskimi aktorami Narodowego Starego Teatru w Krakowie m.in. znaną chociażby z filmów „Kochaj albo rzuć”, „Znachor” oraz „Samotność w sieci”, czy z seriali „Janosik”, „Wiedźmin” oraz „Blondynka” Anną Dymną, czy występującą w filmach – „Wodzirej”, „Lista Schindlera”, „Wszystko, co kocham” czy serialach „Klinika pod Wyrwigorszem” oraz „Majka” Ewą Kolasińską. Ponadto zaplanowano warsztaty chociażby z nauczycielami czy seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz spacery po instytucjach kultury ukazujące ich działanie „od kuchni”. Ciekawym wydarzeniem będzie performatywne czytanie dramatu Marioli Mackiewicz „Sami obcy”. – Bohaterami dramatu są Żydzi, Niemcy, Polacy ze wschodu oraz Grecy, a także ci, którzy przyszli w mundurach Czerwonej Armii. Recz jest o tyglu kulturalnym w Świdnicy, że się dało żyć w wielonarodowościowym mieście tyle, ze trwało to moment. Jest to wspomnienie z tamtego czasu, stąd też performatywne czytanie dramatu umiejscowiliśmy na dworcu PKP w Świdnicy – opowiadał Juliusz Chrząstowski. Interesujący będzie także Salon Poezji na zwór krakowskiego założonego przez Annę Dymną, którego ideą jest promocja polskich i światowych autorytetów literackich, muzyków, aktorów i recytatorów. Najważniejszym wydarzeniem będzie spektakl „Trylogia” Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Na świdnickiej scenie znakomici krakowscy aktorzy wystąpią, aż dwukrotnie 13 września i 14 września o godz. 18.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Ponadto odbędzie się debata „Teatr przedsiębiorstwo czy przedsięwzięcie” z udziałem reżysera Jana Klaty, Anny Dymnej i prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Slaniewskiej. – Ze strony miasta otrzymaliśmy na projekt 100 tys. zł. Oprócz tego pozyskujemy środki od sponsorów oraz z Ministerstwa Kultury – dodaje dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Sienkiewicz na świdnickiej scenie

O sztuce „Trylogia” opowiadał Juliusz Chrząstowski. – Jest to moje oczko w głowie, bo sam w tym przedstawieniu gram Zagłobę. Jest to „Trylogia” oczywiście na postawie Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jana Klaty. Spektakl gramy z powodzeniem od kilku sezonów w Starym Teatrze w Krakowie, ale także na wielu prestiżowych polskich festiwalach – stwierdził aktor. Sztuka otrzymała wiele nagród głównych m.in. na 34. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy czy II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia. – Bardzo się ciesze, że spektakl udało się zaprosić do Świdnicy. Jest to pierwszy raz, kiedy na świdnicką scenę zawita Stary Teatr w Krakowie mający status narodowego. Jeśli chodzi o scenę dramatyczną status ten posiadają tylko dwa teatry w Polsce – w Warszawie i w Krakowie. Spektakl „Trylogia” to cztery godziny z dwoma przerwami, cały Sienkiewicz, można powiedzieć w pigułce, ale oczywiście jest to spojrzenie na Sienkiewicza wywrotowe i dyskutujące z kinową produkcją Jerzego Hoffmana. Sztuka posiada rozbudowaną scenografię z wielkim wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej –zauważył Juliusz Chrząstowski. W obsadzie sztuki znalazło się 13 aktorów m.in. – Anna Dymna, Michał Majnicz, Katarzyna Krzanowska, Bolesław Brzozowski, Jerzy Święch czy Małgorzata Gałkowska. – Aktorzy z wielką chęcią zrobią coś więcej niż tylko zagrają w przedstawieniu. Stąd też powstały wszystkie inne działania około teatralne. Aktorzy będą w pełni wykorzystani, by ich obecność nie ograniczyła się jedynie do spektaklu i to mnie najbardziej cieszy, że realizowanych będzie dużo działań u podstaw i ,że wszyscy aktorzy pójdą na miasto – wyjaśnia Juliusz Chrząstowski.

Cena biletu na spektakl, dzięki dofinansowaniu będzie wynosić 50 zł parter i 40 zł balkon.