Znaczący awans Polaków!

321

Po przejeździe crossu na czysto przez trzech Polaków nasza ekipa awansowała na szóste miejsce podczas Mistrzostw Europy WKKW. Na czele znajdują się Brytyjczycy.

Trzech polskich jeźdźców gorąco dopingowanych przez publiczność pokonało bardzo trudny cross bez błędów na przeszkodach, co zapewniło naszej drużynie awans na 6. miejsce po próbie terenowej, z 12. zajmowanego po ujeżdżeniu. W klasyfikacji indywidualnej najwyżej (11. lokata i 43,8 pkt.) plasuje się Paweł Spisak na koniu Banderas, który trudny – blisko 6-kilometrowy cross pokonał w pięknym stylu i tylko 1 sekundę powyżej wynoszącej 10 minut normy czasu. – Jestem zachwycony formą Banderasa na dzisiejszym krosie. Jechało mi się bardzo dobrze, koń był świeży i pełen sił do samego końca – powiedział Paweł Spisak.

Zaledwie cztery europejskie pary z 77 nie zanotowały spóźnienia! Mateusz Kiempa i Grand Supreme oraz Mariusz Kleniuk i Winona także pokonali tę próbę bez błędów na 30 przeszkodach, z niedużym przekroczeniem normy czasu. Czwarty z Polaków Paweł Warszawski i Fuksja mieli dwa błędy na crossie, ale do wyniku drużyny liczą się tylko trzy najlepsze rezultaty w każdej próbie.

Cross w Morawie koło Strzegomia okazał się bardzo wymagający także dla Niemców, którzy bronią tytułu mistrzów Europy. Prowadząca po ujeżdżeniu Bettina Hoy i Seigneur Medicott nie ukończyli próby terenowej. Jadąca w drużynie Julia Krajewski i Samourai du Thot także mieli jedną odmowę. Jej rodaczka Ingrid Klimke i Horseware Hale Bob Old przejechali na czysto i w normie czasu, awansując indywidualnie z drugiego na pierwsze miejsce (30,3 pkt.). – Oczywiście, że czułam presję, ale Bobby był w tak świetnej formie, że prawie się śmiałam i musiałam się dobrze koncentrować. Naprawdę, nieźle się tam bawiliśmy – wyznała Ingrid Klimke, prowadząca po crossie.

Także bezbłędny był obecny mistrz olimpijski i mistrz Europy Michael Jung i Roxy (32,8 pkt.), co przesuwa go na drugą pozycję w klasyfikacji indywidualnej. Nie uchroniło to jednak drużyny niemieckiej przed spadkiem na drugie miejsce. Trzy zawodniczki angielskie przejechały cross bez błędów na przeszkodach – debiutująca w drużynie Ros Canter i Allstar B, Kristina Cook i Billy the Red oraz Nicola Wilson i Bulanie. – Bulana jest szczera i ma zrównoważony charakter. Od startu do mety szła w równym rytmie. To było bardzo ekscytujące – całą drużyną uścisnęliśmy się i skakaliśmy wkoło! – tłumaczyła Nicola Wilson.

Niedzielna próba skoków zapowiada się bardzo ekscytująco. Wielka Brytania ma tylko dwie zrzutki przewagi nad broniącymi tytułu mistrzowskiego Niemcami, którzy słyną ze swojej waleczności w próbie skokowej. Szwedzi jako jedyna drużyna, mieli cztery czyste przejazdy i są obecnie na trzecim miejscu, a ich reprezentantka, Sara Algotsson-Ostholt i Reality 39 zajmuje trzecie miejsce indywidualnie. Ostateczna medalowa rywalizacja rozegra się dziś podczas próby skoków przez przeszkody, które spadają nawet przy delikatnym dotknięciu przez konia.

FEI European Eventing Championships – Strzegom 2017