Złoty kompas za Tradycje

525

Sztandarowa impreza gminy Marcinowice – Tradycje Stołu Wielkanocnego – uhonorowane Złotym Kompasem w Plebiscycie Kompasy 2014 w kategorii kultura. Wójt Władysław Gołębiowski odebrał statuetkę podczas uroczystej gali w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Złoty kompas trafił także do gminy Świdnica i Strzegom.

To nagroda przede wszystkim dla tych, którzy w Niedzielę Palmową nakrywają stoły, prezentując nasze wspaniałe wielkanocne tradycje kulinarne – mówił wójt, odbierając nagrodę dla imprezy, którą jeszcze jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury tworzył i przygotowywał.

Odbywające się niezmiennie co roku w Niedzielę Palmową, Tradycje od lat gromadzą tłumy nie tylko mieszkańców powiatu świdnickiego, ale też partnerów z Polski i zagranicy. Przez dziesięć lat Marcinowicom udało się wykreować wydarzenie, którym naprawdę można się chwalić. W tym roku impreza odbędzie się już po raz jedenasty.

Tradycje Stołu Wielkanocnego od jedenastu lat odbywają się w Niedzielę Palmową. Swoim zasięgiem obejmują cały region Ziemi Świdnickiej, Dolny Śląsk oraz partnerski powiat łowicki, powiat kartuski, powiat tatrzański, powiat Bergstrasse (Niemcy), Czeski Raj z miastem Jičin, a także reprezentantów Grecji. W uroczystości biorą czynny udział również przedstawiciele wielu wyznań chrześcijańskich, organizacje pozarządowe, rady sołeckie, firmy, zespoły artystyczne, przedszkola i szkoły.

Impreza ma charakter konkursu polegającego na przygotowaniu przez każdego uczestnika stołu z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi. Od jedenastu lat specjalnie powołane jury, złożone ze znanych osobistości, stara się wyłonić szczególnie wyróżniający się stół, który zachwyca zarówno pięknym nakryciem, jak i smacznymi potrawami. W tegorocznej, jedenastej edycji, bierze udział rekordowa liczba ponad 40 wystawców.

Tradycje Stołu Wielkanocnego 2015 już w najbliższą niedzielę 29 marca w hali sportowej Zespołu Szkół w Marcinowicach. Początek o godz. 14.00. Region Fakty objęło wydarzenie patronatem medialnym.