Zaśpiewali jak anioły

1091

Piękne polskie kolędy, anielskie śpiewy chóralne i chwile przepełnione radością, zadumą i wzruszeniem – Wczoraj w Świdnicy odbyło się XVI już Dolnośląskie Kolędowanie. W przeglądzie wzięło udział 15 zespołów chóralnych ze szkół muzycznych z całego Dolnego Śląska. Grand Prix- Złotego Anioła otrzymał chór dziecięcy „Cantilena” z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia z Lubina.

XVI Dolnośląskie Kolędowanie Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia rozpoczęło się o godz. 9.00 przesłuchaniami konkursowymi w Klubie Bolko. Każdy uczestniczący zespół miał w maksymalnie 10 minut za zadaniem zaprezentować program muzyczny złożony z kolędy ze zbioru Witolda Lutosławskiego „20 kolęd na głos i fortepian”, dwóch bożonarodzeniowych utworów wielogłosowych zaśpiewanych a cappella oraz jednej piosenki z repertuaru zagranicznego. Występy chórów oceniało jury w składzie – przewodnicząca – prof. Halina Bobrowicz, prof. Helena Tomaszek-Plewa i dr hab. Jolanta Szybalska-Matczak. Rozstrzygnięcie konkursu i przyznanie nagród nastąpiło podczas koncertu finałowego o godz. 17.00 w katedrze świdnickiej p.w. Św. Stanisława i Św. Wacława. – Jak co roku spotykamy się na wspólnym kolędowaniu. Jest mi bardzo miło, ze poziom dorocznego przeglądu był tak bardzo wysoki. Jesteśmy szczęśliwi, ze chóralistyka się rozwija i mam nadzieję, że każdy uczestnik w dorocznym przeglądzie będzie albo udzielał się w śpiewie chóralnym albo z radością słuchał jak inni śpiewają – mówiła do zgromadzonej utalentowanej młodzieży i dzieci przewodnicząca jury – prof. Halina Bobrowicz. Jury sklasyfikowało uczestników konkursu w dwóch kategoriach – chórów szkół muzycznych I stopnia i chórów szkół muzycznych II stopnia. Każdy chór dostał dyplom i pamiątkowego aniołka. Grand Prix Złotego Anioła przeglądu otrzymał dziecięcy chór „Cantilena” z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia z Lubina, którego dyrygentem jest Andrzej Słowikowski. W sumie przyznano sześć Złotych, pięć Srebrnych, cztery Brązowe Anioły oraz dwa wyróżnienia, a każda nagroda niezwykle cieszyła dzieci i młodzież. – Tak gorących okrzyków jeszcze chyba nie było w świdnickiej katedrze. Cieszę się bardzo, że po raz 16-sty przyjeżdżacie z całego Dolnego Śląska i mam nadzieje, że ze Świdnicy będziecie mieli jak najlepsze wrażenia i wspomnienia, ale także, że powrócicie do naszego miasta już nie tylko jako uczestnicy tego przepięknego wydarzenia, ale także przy każdej innej okazji – tymi słowami podziękowała uczestnicząca w koncercie finałowym prezydent Świdnicy – Beata Moskal-Słaniewska. XVI Dolnośląskie Kolędowanie objęli patronatem – ks. biskup Ignacy Dec, prezydent Świdnicy – Beata Moskal-Słaniewska oraz starosta świdnicki – Piotr Fedorowicz.

Nagrodzeni:

Złoty Anioł nagrody kategorii I stopnia:

– Grand Prix Chór dziecięcy „Cantilena” Państwowej Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia w Lubinie, dyrygent-mgr Andrzej Słowikowski

– Dziecięcy Zespół Wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia z Bystrzycy Kłodzkiej, dyrygent- mgr Renata Fiałkowska.

– Chór „Cantabile” z Państwowej Szkoły Muzycznej z Oleśnicy, dyrygent mgr Beata Krzenciessa.

– Chór „Con Brio” Szkoły muzycznej pierwszego stopnia z Wrocławia, dyrygent dr Małgorzata Podzielny.

– Chór „Con Passione” Ogólnokształcącej szkoły muzycznej pierwszego stopnia z Wrocławia, dyrygent mgr Diana Pradella.

– Chór pierwszego stopnia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej z Wrocławia, dyrygent mgr Maciej Wojciechowski.

Srebrny Anioł  nagrody kategorii I stopnia:

– Chór Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia w zespole szkół nr 20 z Wrocławia, dyrygent mgr Barbara Kowalczyk

– Chór Państwowej Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia w Świdnicy, dyrygent Katarzyna Krzywniak

– Chór Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia w Miliczu, dyrygent mgr Sławomir Morawski

– Chór „Kamerton” Państwowej Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia z Bolesławca, dyrygent mgr Aleksandra Samostrokow

Brązowy Anioł nagrody kategorii I stopnia:

– Chór „Cieplickie” Państwowej Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia im. Janiny Garści, dyrygent Monika Frąckowicz-Motyka

– Chór dziecięcy Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy dyrygent mgr Dariusz Rzonca

– Chór PSM pierwszego stopnia w Dzierżoniowie, dyrygent Paweł Wólkiewicz

Srebrny Anioł nagrody kategorii II stopnia:

– Chór Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej drugiego stopnia w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy, dyrygent mgr Natalia Ceroń-Janusz

Brązowy Anioł nagrody kategorii II stopnia

– Chór Państwowej Szkoły Muzycznej drugiego stopnia im Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, dyrygent dr Artur Wróbel

[pp_gallery gallery_id=”44328″ width=”200″ height=”200″]