Wspólnie posprzątali altanę (FOTO)

690

Uzbrojeni w sprzęt ogrodniczy, ubrani w dresy i rękawiczki ruszyli wycinać chwasty. Mieszkańcy Świdnicy sprzątali dziś pozostałości po zabytkowej altanie w Parku Młodzieżowym. Chcą tym samym zwrócić uwagę władz na kwestię jej odbudowy. Jak zapewnia Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy świdnickiego magistratu,miasto ma to w planach, a środki na ten cel, chce pozyskać w ramach programu rewitalizacji zabytków.

Świdnickie Forum Rozwoju wraz ze świdnickimi arborystami z firmy Drzewoznawca zaprosiło świdniczan na wspólne sprzątanie pozostałości zabytkowej altany w Parku Młodzieżowym w Świdnicy. Z roku na rok stan zabytku pogarsza się, pojawiło się mnóstwo chwastów i samosiejek. – Chcielibyśmy w pierwszej kolejności odsłonić zabytkowe schody wieżyczki, interwencji wymagają też rosnące obok altany drzewa i krzewy – mówili przed akcją pomysłodawcy.

Wspólne sprzątanie

Dziś, punktualnie o godz.10.00 przed altaną zebrali się wszyscy, którzy postanowili wesprzeć tą inicjatywę. Oprócz mieszkańców pojawiła się także poseł na Sejm Teresa Świło. Wszyscy, uzbrojeni w rękawiczki i sprzęt ogrodniczy, zabrali się ochoczo do pracy, usuwając chwasty i krzewy. W ruch poszły sekatory, piły i kosiarki. Pomagali nawet najmłodsi, którzy dzielnie uczestniczyli w porządkach, wyrywając mniejsze rośliny. – To bardzo fajna akcja dla „Region Fakty” mówi Paweł Gromek, właściciel firmy Drzewoznawca. – Razem ze Świdnickim Forum Rozwoju stwierdziliśmy, że oczyścimy te miejsce ze wszystkich chaszczy, zarośli, żeby nie doszło do totalnej degradacji tego miejsca. Dziś jest ważny dzień, dzień pamięci powstania warszawskiego. Patrioci coś robią, dlatego wyszliśmy z domu. Oczyściliśmy ten teren dla miasta, dla nas, dla wszystkich. Mam nadzieję, że miasto zrobi następny krok i odbuduje altanę. Wiemy, że jej części leżą na składowisku, trzeba ją tylko wyremontować i postawić. Mieszkańcy sami o to dbają, dużo ludzi dziś przyszło pomóc. Następny krok należy do miasta – zauważa Paweł Gromek.

Jest szansa na odbudowę

Altana w Parku Młodzieżowym stanęła w w 1875 roku z inicjatywy podpułkownika Riebla, który chciał, żeby na terenach fryderycjańskich fortyfikacji powstał pas zieleni, otaczający centrum Świdnicy. Wieżyczka przetrwała do XXI wieku. W 2005 roku ogrodzono ją wysokim płotem, a w 2007 roku rozebrano ze względu na zły stan techniczny, a jej elementy złożono na składowisku. Kilka lat później, w 2013 roku Świdnickie Forum Rozwoju podjęło działania zmierzające do odbudowy altany. Przygotowany w tym celu projekt próbowano przedłożyć jako uchwałę obywatelską pod obrady Rady Miejskiej. Niestety nie spełniał wymogów prawnych i został odrzucony. W 2014 roku projekt odbudowy złożono do budżetu obywatelskiego, ale i tym razem nie udało się go przeforsować. Dlatego w tym roku podjęto tego typu inicjatywę – wspólne sprzątanie i pokazanie, że mieszkańcom zależy na tej budowli, ma skłonić władze miasta do podjęcia działań zmierzających do odbudowy altany. – Oczywiście w naszych planach jest odbudowa zabytkowej altany w Parku Młodzieżowym – zapewnia Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – Na zadanie to chcemy pozyskać środki w ramach programu rewitalizacji parków – dodaje rzecznik.