Wielkie kolędowanie zakończone (FOTO)

861

Cztery dni wzruszeń, śmiechu i radości, przepiękne kolędy i pastorałki, ciekawe przedstawienia i utalentowani wykonawcy – dziś zakończył się 23. Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych. Jego ukoronowaniem było wręczenie nagród utalentowanym wykonawcom.

Finał odbył się w sali widowiskowej Teatru Miejskiego o godz. 17.00. W tegorocznej edycji przeglądu wzięła udział rekordowa liczba uczestników. W skład 29 zespołów weszło 2000 uczestników. Widzowie przez cztery dni mogli oglądać jasełka tradycyjne i nietypowe, słuchać pięknych kolęd i podziwiać wspaniałych wykonawców – dzieci, młodzież i dorosłych.- Dzisiaj kończymy kolędowanie. Witam państwa bardzo serdecznie i dziękuję, ze przez te cztery dni widownia wspaniale przychodziła na wszystkie prezentacje, pięknie biła brawo zespołom i była po prostu magiczna – mówiła Halina Szymańska z ŚOK-u. – Myślę, że pani Kazimiera Momot 23 lata temu nie sądziła, ze to się tak rozwinie, że w Świdnicy będziemy tak pięknie kolędować. Z roku na rok liczba zgłoszonych zespołów się zwiększa. W tym roku było ich aż 29. Ale cóż to były za występy! Wspaniała scenografia, niezwykle barwne kostiumy, scenariusze bardzo dobrze dobrane do możliwości uczestników, a przede wszystkim wspaniała więź między rodzicami, opiekunami a wykonawcami. Nie ma w Świdnicy osoby, która by nie kolędowała. Proszę sobie wyobrazić, że tego samego dnia rano wstępowała wnuczka a po południu babcia. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom – dodawała. Podczas finału zaprezentowała się Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy, która zachwyciła publiczność mało znanymi tekstami kolędniczymi, żywiołową grą aniołów i diabłów oraz humorem, który obecny był w każdej ze scen. Po wnikliwym obejrzeniu wszystkich prezentacji kolędniczych jury w składzie: Kazimiera Momot – przewodnicząca ŚPZK, Małgorzata Braniecka – członek jury SPZK, była dyrektor ŚOK, Tadeusz Szarwaryn – muzyk, kompozytor i autor tekstów piosenek, wielokrotny laureat ŚPZK oraz ks. Roman Tomaszczuk – dyrektor świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego” postanowiło wyróżniającym się warsztatowo i aktorsko zespołom przyznać nagrody lub wyróżnienia oraz nagrody indywidualne za ciekawe role kolędnicze i śpiew. W ocenie prezentacji jury zwracało uwagę na dobór scenariusza dla odpowiedniej grupy wiekowej, scenografię, kostiumy i układ choreograficzny śpiew i aranżacje muzyczne oraz grę aktorską oraz ogólny wyraz kolędniczej prezentacji.

NAGRODZENI:

W grupie przedszkolnej

Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 450 zł dla każdej z grup:

  1. Przedszkole Miejskie Nr 6 w Świdnicy – za próbę stworzenia regionalnej wersji narodzin Jezusa w Górach Sowich, barwny korowód śląskich postaci historycznych i zwierząt wędrujących do Dzieciątka.

  1. Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy –za ciekawą formę prezentacji kolędniczej w postaci teleturnieju i włączanie widzów do scenicznej akcji

  1. Przedszkole Miejskie Nr 15 w Świdnicy – za radosne dziecięce przeżywanie świąt Bożego Narodzenia, z tańcem, scenicznym ruchem i świąteczną piosenką.

  1. Niepubliczne przedszkole Fundacji UT UNUM SINT w Świdnicy – za nastrojową opowieść o polskiej tradycji wigilijnej i uporządkowany obraz sceniczny.

Wyróżnieni upominkami książkowymi

  1. Przedszkole Miejskie Nr 4 w Świdnicy – za wniesienie spontanicznej dziecięcej radości i zabawy, bogactwo kostiumów w orszaku wędrującym do stajenki.

  1. Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy – za emocjonalne zaangażowanie dzieci występujących w jasełkach i wykorzystanie ich umiejętności gry na różnych prostych instrumentach.

  1. Przedszkole Miejskie Nr 14 w Świdnicy – za staranny słowny przekaz bożonarodzeniowej historii narodzin Jezusa.

  1. Przedszkole Miejskie Nr 1 w Świdnicy – za zaangażowanie dzieci, wybór tekstów piosenek świątecznych dostosowanych do możliwości ich wykonania przez przed-szkolaków, uporządkowany rysunek sceniczny.

  1. Przedszkole Miejskie Nr 3 w Świdnicy – za bogatą scenografię, barwne stroje i układ choreograficzny.

  1. Przedszkole Miejskie w Mieroszowie – za grę aktorską młodych wykonawców oraz oryginalne wątki scenariusza.

W grupie szkół podstawowych

Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 450 zł dla każdej z grup:

 1. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy – za bogactwo treści teologicznych i ukazanie piękna Misterium Domu Chleba czyli Betlejem

 1. Zespól Szkół Specjalnych w Świdnicy – za wykorzystanie możliwości aktorskich wszystkich uczestników prezentacji, głębokie przeżywanie rozgrywającej się na scenie akcji oraz bogactwo strojów.

 1. Szkoła Podstawowa Nr 105 w Świdnicy –za humorystyczne, nowe i mniej znane jasełkowe teksty, żywiołową akcję sceniczną aniołów i diabełków oraz choreografię.

W grupie dorosłych i młodzieży starszej

Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 450 zł dla każdej z grup:

 1. Dom Dziennego Pobytu „Przystań” w Świdnicy – za krótką, treściwą i wesołą prezentację kolędniczą „dla waszmości”.

 1. Teatrzyk Obrzędowy „Tradycja” z Bystrzycy Górnej – z a widowisko kolędnicze zgodne z polską tradycją i obyczajem chodzenia po kolędzie, z wykorzystaniem humorystycznych dialogów i profesjonalną grą aktorską ku uciesze publiczności, z kupletami własnego autorstwa.

 1. I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy – za wykorzystanie melodii tradycyjnych polskich kolęd do tekstów własnego autorstwa obrazujących historię Narodzin Pana oraz za walory wokalne.

Wyróżnieni upominkami książkowymi

  1. Świetlica Wiejska w Burkatowie – za krótką prezentację barwnej i rozśpiewanej grupy kolędniczej, nadającej się do wędrówki po okolicznych domach w okresie świąt.

W grupie wiekowej dzieci z innych ośrodków kultury i świetlic:

Wyróżnieni upominkami książkowymi

 1. Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Teatr „Frędzle” – za wesołą zabawę owieczek i pasterzy w zaskakującej opowieści wigilijnej.

 1. Świetlica Środowiskowa w Mieroszowie – za wartkie dialogi między uczestnikami prezentacji.

Nagrody i wyróżnienia honorowe zespołowe i indywidualne:
 1. Przedszkole „Wesoła Piątka” w Świdnicy – nagroda Biskupa Świdnickiego – za wskazanie współczesnego zjawiska ateizacji świąt Bożego Narodzenia i przesłanie, że miłość do bliźnich jest największą wartością ludzkiego życia.

 1. Nagroda specjalna Gościa Niedzielnego dla Konrada Świdra z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy za rolę chłopca ze wsi.

 1. Nagroda specjalna jurora –muzyka Tadeusza Szarwaryna dla Agaty Prypin z I Liceum Ogólnokształcącego za autorskie teksty prezentacji „A słowo ciałem się stało”.

 1. Nagroda specjalna jurora Małgorzaty Branickiej dla Jagody Kurzawy ze Szkoły Podstawowej Nr 105 w Świdnicy za perfekcyjnie zagraną rolę diabła.

 1. Nagroda specjalna przewodniczącej jury XXIII ŚPZK dla Jakuba Kuryło ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy za wspaniale zagraną rolę zatroskanego Brata o narodzone Dziecię.

 1. Nagroda specjalna ks. Romana Tomaszczuka za najbardziej fotogeniczną grupę dla aniołów z Niepublicznego Przedszkola Fundacji UT UNUM SINT w Świdnicy

 1. Nagroda specjalna ks. Romana Tomaszczuka za najbardziej fotogeniczną grupę zwierząt w stajence dla dzieci z Przedszkola nr 1 w Świdnicy
Nagrody indywidualne za grę aktorską otrzymują :
 1. Oliwia Konieczny z Akademii Przedszkolaka za rolę babci.
 2. Aleksandra Duniewska ze Szkoły Podstawowej Nr 6 za rolę Diabła.
 3. Rafał Lisowski ze Szkoły Podstawowej Nr 6 za rolę Heroda.
 4. Natalia Linowska ze świetlicy środowiskowej „Muchomorki” w Mieroszowie za rolę Józefa.
 5. Ania Paszkiewicz z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy za prowadzenie teleturnieju.
 6. Nikola Busz ze Szkoły Podstawowej w Mieroszowie za śpiew.
 7. Zuzanna Guzik i Maja Barszczewska z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy za wokal.
 8. Kinga Kaszewska i Urszula Nowak z Przedszkola Miejskiego Nr 14 w Świdnicy za rolę pasterzy.
 9. Kacper Wilgus z Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas w Wirach za rolę Gospodarza.
 10. Natalia Sagała i Paweł Sajdel z Niepublicznego Przedszkola Fundacji UT UNUM SINT za rolę rodziców.
 11. Łucja Bojnowska (Maria) z Przedszkola Miejskiego Nr 6 za wokal.

 

[pp_gallery gallery_id=”44168″ width=”200″ height=”200″]