Wesołe kolędowanie w witoszowskiej leśniczówce

767

Po raz piąty w świetlicy w Witoszowie Dolnym odbyły się Artystyczne Spotkanie Zespołów Śpiewaczych „W Leśniczówce Kolędowanie”. Niespodzianką tego spotkania były występy dwóch zespołów „Ale Babki” , dobrze znanego z gminy Świdnica oraz z Czeszowa w pow. trzebnickim.

Wiele zwyczajów przetrwało do naszych czasów. Ubieranie, przystrajanie choinki, pasterka,  noszenie szopki przez przebierańców i kolędników. Już dzisiaj wiele popularnych dawniej kolęd i pastorałek zostało zapomnianych, a do tradycji wchodzą następne. – Dlatego też spotkaliśmy się dzisiaj, by w możliwie najlepszy sposób podtrzymać piękną tradycję. Jak co roku Artystycznym Spotkaniom Zespołów Śpiewaczych towarzyszą słowa wielkiego pisarza Wolfganga Goethego: „Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp, tam ludzie dobre serca mają. Bo ludzie źli, ach wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają…”– podkreślali zgodnie organizatorzy dorocznego przeglądu, członkinie Zespołu „Ale Babki”.

Tegoroczny przegląd zespołów śpiewaczych otworzyli gospodarze – Zespół „Ale Babki” działający od ponad 25 lat w gminie Świdnica. Na scenie zaprezentowały się także:

Zespół Śpiewaczy „Bystrzanie” z Bystrzycy Górnej

Zespół Kądziołeczka – z Lutomi

Zespół „Marzenie” z Żelazna gmina Kłodzko

Zespół „Dobromierzanie” z Dobromierza

Zespół „A to Heca” – z Pszenna

Zespół „AleBabki” z Czeszowa

Zespół „Jarzębina” z Kobierzyc

Atmosfera jak co roku była wyjątkowa, występom towarzyszyła radość i śmiech. Pomimo, że Święta Narodzenia Pańskiego już dawno za nami, widowni ponownie udzielił się wyjątkowy klimat towarzyszący tej jedynej w roku – cichej nocy. Starsi z nutką nostalgii wspominali młode lata, miniony wiek, kiedy to każdego roku w okresie świątecznym do drzwi domostw pukali kolędnicy i było mnóstwo śmiechu i zabawy. Ten czas spędzało się z ludźmi, rodziną i sąsiadami.

Na zakończenie przeglądu organizatorzy spotkania podjęli wszystkich gości i przybyłe do ”Leśniczówki” zespoły smacznym poczęstunkiem.