Tomasz Bohuszewicz – Mistrz Taekwondo

1033

Świdniczanin Tomasz Bohuszewicz przygodę z Taekwondo rozpoczął 11 lat temu. Pierwszy medal w kraju zdobył już w 2007 roku. Na arenie międzynarodowej błysnął dwa lata później zdobywając dwa tytuły Mistrza Europy. Pod koniec lipca osiągnął swój życiowy sukces – wywalczył brązowy medal w kategorii czarnych pasów podczas Mistrzostw Świata w Rzymie.   

Przez 11 lat morderczych treningów Tomek wywalczył blisko 50 medali, pucharów oraz wyróżnień w taekwondo oraz kickboxingu.  W trakcie trwania studiów na Politechnice Wrocławskiej był reprezentantem uczelni w kickboxingu. Bohuszewicz jest posiadaczem 2-go Dana w taekwondo ITF (2 stopień mistrzowski). Świdniczanin jest licencjonowanym instruktorem taekwondo oraz prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą w wieku 5-14 lat. Obecnie pod bacznym okiem Tomka trenuje ponad 100 podopiecznych w 5 grupach treningowych. Zajęcia odbywają się w Ośrodku Szkoleniowym SKT „Tiger” w Dzierżoniowie.

W dniach od 23 do 27 lipca Tomasz Bohuszewicz reprezentował kadrę Polski na Mistrzostwa Świata Taekwondo ITF. Impreza odbywała się w Hali Olimpijskiej w Rzymie. Podczas zawodów swoje umiejętności zaprezentowało  ponad 700 zawodników z 34 krajów z całego świata. Czempionat globu był bardzo mocno obsadzony. Do rywalizacji o medale przystąpili najlepsi zawodnicy z całego globu między innymi z USA, Kanady, Argentyny, Japonii czy z Korei. Tomek osiągnął swój życiowy sukces zdobywając brązowy medal w walkach w wadzę ciężkiej – 82 kg

Historyczne miejsce starć gladiatorów dodatkowo motywowało wszystkich zawodników do zaciętej rywalizacji  W drodze do finału fighterowi ze Świdnicy przeszkodził jedynie reprezentant  Anglii, który okazał się późniejszym triumfatorem całego turnieju.

– Chciałbym podziękować swojemu trenerowi Sebastianowi Maniakowi oraz kolegom z klubu z którymi przygotowywałem się do tej imprezy. Wielkie podziękowania dla całej ekipy z Polski za świetny doping. Swój sukces chciałbym dedykować swoim rodzicom, którzy wspierali mnie od samego początku moich treningów oraz mojemu bratu Przemkowi, który był dla mnie motywacją do cięższych treningów. Sukces z Rzymu jest moim największym osiągnięciem w karierze, mimo że zdobywałem już podobne sukcesy na imprezach tej rangi – nigdy wcześniej nie udało mi się wywalczyć medalu w czarnych pasach – komentuje swój ogromny sukces Tomek.

Na mistrzostwach świetnie zaprezentowali się pozostali reprezentanci SKT „Tiger”: Sebastian Maniak (senior powyżej 35 roku życia) wywalczył drugie miejsce – walki kat. Open i pierwsza lokata w technikach specjalnych. Maniak otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika w swojej kategorii wiekowej. Na wyróżnienie zasłużył również Patryk Orzechowski, który w kategorii junior okazał się najlepszy w Pucharze Świata.