To wielka chwila dla Świdnicy – ukoronują obraz Matki Bożej Świdnickiej (WIDEO)

1178

Uroczystości koronacji obrazu rozpoczną się w sobotę 13 maja o godz. 11.00. Organizatorzy spodziewają się 2 tys. pielgrzymów.

Szczegóły uroczystości przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj o godz. 13.00 w świdnickiej Kurii Biskupiej. – Rok 2017 to rok szczególnych rocznic maryjnych. Z jednej strony będziemy czcić 300-lecie koronacji Matki Boskiej Częstochowskiej, z drugiej – ukoronujemy Matkę Bożą Świdnicką Uzdrowienia Chorych jako wotum za 100-lecie objawień w Fatimie. Kult tego obrazu jest w naszej parafii bardzo głęboki. Mamy zapiski świadczące o cudach dokonanych za jego pośrednictwem. W każdy wtorek odbywa się specjalne nabożeństwo ku czci Matki Bożej Świdnickiej. Chcemy w tym akcie koronacji Matce Bożej podziękować za jej miłość i opiekę duchową nad naszym miastem. Chcemy jej też zawierzyć naszą przyszłość, która dzisiaj jest bardzo niepewna – mówił ks. biskup Ignacy Dec. – Jestem niezmiernie dumny, że uczestniczę w tej konferencji i w tych uroczystościach. Nasz kościół jest niezwykłą świątynia. To swoisty diament na liście pomników. Obiekt, który posiada jeden z najpiękniejszych ołtarzy w Europie Środkowo-Wschodniej. Obraz Matki Boskiej Świdnickiej (datowany na 1480) jest jednym z najstarszych tego typu obrazów w tej części Europy. W XVI wieku został pohańbiony – porysowano twarze Maryi i Jezusa i wydrapano oczy. Potem to uzupełniono. Przy tym obrazie doszło do uzdrowień, wielu dzieci, a nawet rajcy miasta Świdnicy – o tym wspominają kroniki – tłumaczył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Świdnicy oraz licencjonowany przewodnik po świdnickiej katedrze Mariusz Barcicki.

Niewątpliwie sobotnia koronacja będzie wielkim wydarzeniem dla Świdnicy. – Spodziewamy się z terenu diecezji licznej delegacji. Mamy 190 parafii, do każdej poszła prośba o przybycie delegacji. Jesteśmy przygotowani na grupę 2 tys. pielgrzymów. W pierwszej kolejności uczestnikami będą świdniczanie. Katedra jest obiektem pojemnym, ale są ograniczenia. Jeśli będzie wielu uczestników, na zewnątrz będzie telebim – wyjaśniał ks. dr Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Z okazji wydarzenia przygotowano też okolicznościowe pamiątki. Poczta Polska wydała specjalną kartkę pocztową, a także przygotowała specjalny datownik, który od soboty przez tydzień będzie można odbić na pamiątkę w Poczcie Głównej na pl. Grunwaldzkim. Urząd Miejski natomiast wydał okolicznościową monetę, o której pisaliśmy już wcześniej – czytaj

http://regionfakty.pl/region-wszystkie/swidnica/okolicznosciowa-moneta-z-wizerunkiem-swietego-jana-pawla-ii/