To już 10 lat

414

Japońska fabryka Yagi Poland Factory, produkująca części i akcesoria do pojazdów mechanicznych i ich silników to trzecia firma, która ulokowała swoją siedzibę w żarowskiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W tym roku minęło już 10 lat jej działalności w Żarowie. 

– Pamiętam pierwsze wizyty pana Yagi. Wówczas rozpoczęła się budowa fabryki AKS Precision Ball Polska, gmina budowała sieci wodociągowe, kanalizacyjne i drogę dojazdową. W miejscu, gdzie dziś jest fabryka Yagi Poland Factory, rosła kukurydza. Przygotowywaliśmy i przedstawiliśmy propozycję około 4 hektarów terenu w dwóch wariantach, w środkowej części podstrefy. Potem były długie negocjacje dotyczące warunków pomocy publicznej oraz szczegółów inwestycji. Na końcu wydarzyła się rzecz najważniejsza. Pan Yagi zadecydował, że tu w Żarowie powstanie jego pierwsza fabryka w Europie – wspominał burmistrz Leszek Michalak.

W sobotę 11 kwietnia w siedzibie żarowskiej fabryki Yagi Poland Factory świętowano dziesięciolecie istnienia zakładu. Wśród wielu uczestników uroczystości nie zabrakło również zaproszonych gości z Japonii, Francji, Węgier, Warszawy, przedstawicieli Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” oraz władz gminy Żarów. Tak dostojną uroczystość zaszczycił również swoją obecnością Ambasador Japonii Makoto Yamanaka. Podczas jubileuszu nie zapomniano także o elementach japońskiej tradycji i goście mogli zgłębiać tajniki japońskiej ceremonii parzenia herbaty. – Dokładnie 10 lat temu, 3 marca 2005 roku odbyła się ceremonia otwarcia naszej fabryki w Żarowie. I dzięki wsparciu władz gminy Żarów, a także naszych klientów możemy celebrować dzisiejszy dzień. Serdecznie dziękuję za wieloletnie wsparcie i pomoc – mówił podczas uroczystości Norihiro Yagi, prezes japońskiej fabryki Yagi Poland Factory. Jednocześnie zapewnił, że firma dobrze prosperuje i nadal jest w dobrej kondycji finansowej. – Obecnie nasze obroty wynoszą blisko 100 milionów złotych rocznie przy 160-osobowej kadrze pracowniczej. Nasza wizja na kolejne lata to wzrost obrotów na poziomie 150 milionów złotych rocznie i zwiększenie liczby pracowników do 180 osób. Myślę, że osiągnięcie tego celu nie będzie trudne, zwłaszcza przy zjednoczeniu naszych sił, wysiłku pracowników i zadowoleniu klientów.

Żarowska fabryka Yagi Poland Factory od początku swego istnienia prężnie włącza się także w życie lokalnej społeczności, wspomagając wiele społecznych akcji tj. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, wspólny zakup wozu bojowego dla Straży Pożarnej i specjalistycznych urządzeń na żarowskim skateparku, pomagając w organizacji letniego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin czy wspierając lokalne szkoły.