Świdniczanie w Pucharze Gordona Bennetta

697

Kolejne długodystansowe zawody balonów gazowych o Puchar Gordona Bennetta, najbardziej prestiżowa impreza tego typu na świecie, mająca rangę mistrzostw świata odbędzie się już wkrótce, w dniach 27 sierpnia – 4 września. Świdnicę w zawodach będą reprezentować Krzysztof Zapart i Bazyli Dawidziuk.

Start do zawodów odbędzie się w malowniczej miejscowości Pau w departamencie Pyrénées-Atlantiques we francuskiej Akwitanii. Balonowe zawody Gordona Bennetta odbędą się już po raz pięćdziesiąty dziewiąty, a Polacy wezmą w nich udział już po raz dwudziesty szósty. Polscy baloniarze już wielokrotnie zapisali się złotymi zgłoskami w historii światowego baloniarstwa. Jeszcze przed II wojną światową, puchar Gordona Bennetta powędrował do Polski czterokrotnie, w tym raz na własność (trzecie zwycięstwo z rzędu w 1935r.). Po wojnie wygraliśmy już tylko raz – w 1983r.

Wśród 17 załóg zgłoszonych do tegorocznych zawodów jest Team Poland One, Kadry Narodowej, Pilotów Świdnickiego Klubu Balonowego, w którego skład wchodzą Krzysztof Zapart i Bazyli Dawidziuk. Załoga balonu SP-BMZ, starając się nawiązać do złotych kart polskiego baloniarstwa, zaprasza do śledzenia przebiegu zawodów. Wszelkie informacje dotyczące zawodów, jak i polskiego teamu znaleźć można na oficjalnych stronach gordonbennet.aero oraz balloon-club-swidnica.com, a na stronie gordonbennett.aero/live.html można będzie na bieżąco śledzić przebieg zawodów, w tym pozycję świdnickiego balonu, kierunek przemieszczania się, prędkość i wysokość.