Świdnica rośnie w siłę

333

Porozumienie Ruchów Miejskich podwoiło swój skład. Od 4 września jednym z członków jest Świdnickie Forum Rozwoju. 

4 września o godz. 11:00 pod warszawskim ratuszem Porozumienie Ruchów Miejskich powiększyło dwukrotnie swój skład i przedstawiło nowych członków – 6 miast, w tym 3 wojewódzkie. Do PRM dołączyły ruchy miejskie z Wrocławia, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego, Gliwic, Świdnicy oraz Raciborza. Porozumienie składa się z organizacji reprezentujących dwanaście miast i obejmujących 5 milionów mieszkańców. PRM zaprezentowało trzy filary programowe, na bazie których będą następnie ogłaszane pełne programy dla poszczególnych miast. Są to: przyjazne miasto, odbudowa samorządu oraz porozumienie miast. Po naszej inauguracji odzew był ogromny, kontaktowali się z nami aktywiści z całej Polski – mówi Joanna Kusiak, rzeczniczka PRM. Ruchy miejskie działają w wielu miastach i wiele udało im się dokonać. Dziś te, które są nam najbliższe programowo, zaprosiliśmy do naszego grona.

 – Patrzyliśmy obecnemu prezydentowi na ręce – mówi Marcin Paluszek, lider Świdnickiego Forum Rozwoju. – Nie zgadzamy się z marnotrawieniem przez niego miejskich pieniędzy, pokazywaliśmy, jak wiele z inwestycji przeprowadzić i lepiej i taniej. Mamy nadzieję, że po tegorocznych wyborach będziemy mogli pokazać jak w praktyce lepiej zarządzać miastem. 

 

Porozumienie Ruchów Miejskich zostało zawiązane 8 lipca br. w Warszawie. Obecnie członkami PRM są: Miasto jest Nasze (Warszawa), Kraków Przeciw Igrzyskom (Kraków), Prawo do Miasta (Poznań), Gdańsk Obywatelski (Gdańsk), Czas Mieszkańców (Toruń), Samorządni.pl (Płock), Przyjazny Wrocław (Wrocław), Razem dla Opola (Opole), Ludzie dla Miasta (Górzów Wlkp.), Gliwice to My (Gliwice), Świdnickie Forum Rozwoju (Świdnica) oraz RSS Nasze Miasto (Racibórz). Organizacje te zrzeszają w większości bezpartyjnych aktywistów lokalnych i ekspertów w dziedzinach takich jak architektura, planowanie czy transport.